FitnessUczulenie na spermę – mało rozpoznawalne, ale powszechne

Uczulenie na spermę – mało rozpoznawalne, ale powszechne

Uczulenie na spermę – mało rozpoznawalne, ale powszechne
Źródło zdjęć: © 123RF
06.09.2013 14:38, aktualizacja: 06.09.2013 15:55

Aż do 12 procent kobiet może być uczulonych na spermę – twierdzi dr Michael Carroll z Metropolitalnego Uniwersytetu w Manchesterze. Zdaniem eksperta, schorzenie szczególnie popularne jest wśród pań pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Objawy alergiczne pojawiają się natychmiast lub w ciągu godziny od odbycia stosunku.

Aż do 12 procent kobiet może być uczulonych na spermę – twierdzi dr Michael Carroll z Metropolitalnego Uniwersytetu w Manchesterze. Zdaniem eksperta, schorzenie szczególnie popularne jest wśród pań pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Objawy alergiczne pojawiają się natychmiast lub w ciągu godziny od odbycia stosunku.

Najczęściej należą do nich: podrażnienie, uczucie swędzenia, egzema oraz bolesne oddawanie moczu. Jednak w najostrzejszych przypadkach styczność z męską spermą może nawet spowodować potencjalnie śmiertelną reakcję alergiczną.

Ze względu na fakt, że objawy uczulenia na nasienie są bardzo podobne do tych, jakie występują w przypadku niektórych chorób przenoszonych drogą płciową czy zapalenia skóry, często stawiane są błędne diagnozy. Tymczasem z ankiety, przeprowadzonej przez zespół dr. Michaela Carrolla wynika, że problem może być znacznie powszechniejszy niż się wydaje i dotykać aż 12 na 100 kobiet.

Ekspert i jego koledzy ze Szpitala św. Marii w Manchesterze, na podstawie historii klinicznej i testów skórnych, rozpoznali schorzenie u czterech pacjentek. Dr Carroll oddzielił plemniki od nasienia i wykorzystał je osobno w testach alergicznych. Reakcja immunologiczna pojawiła się jedynie w przypadku płynu nasiennego, natomiast odizolowane plemniki nie wywoływały uczulenia. Zdaniem specjalistów, to dowód na to, że alergię powoduje jeden ze składników spermy – najprawdopodobniej glikoproteina, wytwarzana przez prostatę. Oznacza to, że kobieta uczulona na nasienie nie może liczyć na wyleczenie, kiedy zmieni partnera.

Eksperci twierdzą, że reakcji alergicznej można uniknąć, używając prezerwatywy, choć to wiadomość dobra tylko dla pań, które nie planują założenia rodziny. Dr Michael Carroll podkreśla też inny aspekt uczulenia. – Poza reakcją alergiczną i spowodowanym przez nią fizycznym dyskomfortem, kobiety nadwrażliwe na ludzkie nasienie doświadczają również stresu, związanego z tym, jaki wpływ alergia może mieć na ich związek i posiadanie dzieci – mówi.

Podkreśla jednak, że kobiety uczulone na spermę normalnie zachodzą w ciążę. - Możemy zapewnić pacjentki, że alergia nie powoduje niepłodności – uspokaja dr Carroll, dodając przy tym, że w najostrzejszych przypadkach, gdzie istnieje zagrożenie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, wskazane jest oddzielenie plemników od nasienia i wykorzystanie ich do sztucznego zapłodnienia.

Specjalista jest zdania, że za niewielką ilość zdiagnozowanych przypadków tej alergii odpowiada głównie słaba wiedza na jej temat, zarówno w środowiskach medycznych, jak i wśród pacjentek, które rzadko zgłaszają się do lekarza po zaobserwowaniu u siebie objawów.

Na podst. Dailymail.co.uk Izabela O’Sullivan

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (22)