Trwa ładowanie...
mary komasa
APS
16-01-2021 13:34

Udzieliły wywiadu niemieckiemu magazynowi. "Moje pokolenie jest pierwszym, które zaczęło czuć się nieswojo w Kościele"

Jak pisze autor wywiadu, Anja Rubik i Mary Komasa, to dwie kobiety stojące na czele nowego ruchu feministycznego w Polsce, kraju walczącego obecnie z podziałami politycznymi i kulturowymi. - Są chwile, w których czuję się kompletnie beznadziejna i bezsilna. To, co dzieje się w Polsce w tej chwili, jest bolesne – powiedziała Anja Rubik magazynowi "Sleek".

Mary Komasa, Anja RubikMary Komasa, Anja RubikŹródło: Getty Images
dz8a7tl
dz8a7tl

Polska supermodelka pracująca w Stanach Zjednoczonych, projektantka mody, prezenterka telewizyjna, osobowość medialna i działaczka społeczna Anja Rubik udzieliła wywiadu magazynowi "Sleek", w którym opowiedziała m.in. o strajku kobiet i poziomie edukacji seksualnej w Polsce. W rozmowie towarzyszyła jej Mary Komasa, polska wokalistka i kompozytorka mieszkająca obecnie w Berlinie. Artystka mówiła między innymi o kryzysie w Kościele.

"Dorastałam w katolickiej rodzinie, (…) żadne z mojego rodzeństwa nie chodzi do Kościoła" 

Mary Komasa od początku wspiera strajk kobiet. Kiedy na ulicach protestowały tłumy przeciwko decyzji Trybunały Konstytucyjnego, zakazującej aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, wyrażała swoje poparcie dla manifestantów. Magazynowi Sleek opowiedziała o tym, co widziała na ulicach i jakie wywarło to na niej wrażenie. - Płakałam cały wieczór - wyznała. 

dz8a7tl

Dodała, że przeraża ją to, co dzieje się w Polsce, ale widzi światło w tunelu. Oceniła, że dzisiejsze pokolenie widzi, że polityka jest mocno powiązana z Kościołem i odwraca się od tej instytucji. - Żadne z mojego rodzeństwa nie chodzi do Kościoła. W ogóle nie jesteśmy religijni. I myślę, że jesteśmy pierwszym pokoleniem - ludźmi urodzonymi w latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych - którzy nie chodzą do Kościoła w każdą niedzielę. Wspominam o tym, ponieważ Kościół w Polsce naciska na całkowity zakaz aborcji, popiera również przemoc wobec społeczności LGBTQ+ - powiedziała Mary Komasa.

Z kolei Anja Rubik podkreśliła, że obserwując strajk kobiet, martwi ją reakcja polityków, którzy zamiast próbować uspokajać sytuację, dolewają oliwy do ognia i dzielą ludzi.

- Są chwile, w których czuję się całkowicie bezsilna. To, co dzieje się obecnie w Polsce, jest absolutnie bolesne (...) - mówiła modelka. - Prawo kobiety do wyboru jest papierkiem lakmusowym dla zdrowego, postępowego społeczeństwa. Ten moment będzie miał wpływ na polską społeczność przez kolejne dziesięciolecia. Najbardziej niepokoi mnie reakcja polityków w naszym kraju na to, co się dzieje. Zamiast próbować uspokoić sytuację, zamiast nas zjednoczyć, wysłuchać nas, jeszcze bardziej dzielą kraj. Wczoraj szef partii rządzącej wygłosił publiczne oświadczenie, w którym kpił ze "strajków kobiet" - dodała.

Podkreśliła, że jej zdaniem, nie da się zbudować zdrowego i tolerancyjnego społeczeństwa, bez edukacji seksualnej. - Jak praktycznie można sobie wyobrazić zdrową społeczność, w której nie uczymy naszych dzieci o ich ciałach, osobistych granicach, zgodzie i bezpiecznym seksie? – pytała retorycznie.

Dyrektorka podstawówki o tragedii w Bytomiu. "Seksualność dziecięca, rozwój psychoseksualny jest tematem wrażliwym"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz8a7tl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz8a7tl