Kataplazmy. Czy znasz ten zabieg i jego właściwości? Samodzielnie przygotuj skórę do pielęgnacji
Choć kataplazmy brzmią dziwnie, to za tym pojęciem kryją się po prostu ciepłe albo zimne okłady, które wspaniale przygotowują skórę do dalszych zabiegów. Możesz skorzystać z nich zarówno przed oczyszczaniem twarzy, jak i aplikacją ulubionych kosmetyków nawilżających. Kataplazmy bez żadnego problemu przygotujesz sama, dzięki czemu skóra odwdzięczy się pięknem.
Niewątpliwą zaletą kataplazm jest ich uniwersalność zastosowania, ponieważ bez względu na rodzaj cery, można je stosować bez żadnych przeszkód. Działanie okładów zależne jest od zastosowanych kosmetyków czy ziół. Kataplazmy przygotujesz z wielu popularnych składników, które znajdziesz w swojej kuchni czy łazience.
Kataplazmy – czym właściwie są?
Kataplazm to okład albo ciepły, albo chłodny. Jego zadaniem jest zmiękczenie skóry przed następnymi zabiegami oraz zapewnienie odżywienia. Najczęściej kataplazmy są nasączane wywarem z ziół, dlatego też bardzo często porównuje się okłady do masek w płachcie nasączonych składnikami pochodzenia naturalnego. Możesz także stosować kataplazmy na inne części ciała, jeśli zamierzasz przeprowadzić peeling. Równie świetnie wypadnie nałożenie kataplazmy przed aplikacją serum albo kremu, ponieważ doskonale nawilży i odżywi skórę.
Kataplazmy – jak je przygotować?
Przygotowując kataplazmy, potrzebujesz wybranych ziół, wody, gazy albo bawełnianego materiału. Możesz także skorzystać z ulubionych olejków.
Kataplazmy krok po kroku:
- Rozdrobnij zioła – przede wszystkim powinny być świeże, które rozgnieciesz w moździerzu albo blenderze.
- Zalej zioła odrobiną wrzącej wody i dokładnie wszystko razem wymieszaj. W tym punkcie możesz dodać odrobinę olejków.
- Ciepłą miksturą nasącz gazę albo ściereczkę, po czym przyłóż ją do twarzy albo na inną partię ciała.
- Kataplazmę pozostaw na kwadrans. Następnie opłucz skórę z pozostałości i przejdź do kolejnych etapów codziennej pielęgnacji.
Kataplazmy – jak działają?
Jak już wiesz, kataplazmy przede wszystkim działają odżywczo. Najlepiej wybierać zioła dostosowane do rodzaju cery. Okłady wykazują właściwości oparte na zastosowanych składnikach:
- siemię lniane – nawilża i wygładza;
- rumianek – rozjaśnia i rozświetla;
- rozmaryn – działa przeciwzapalnie;
- skrzyp polny – działa antybakteryjnie;
- pokrzywa – reguluje sebum.
Pamiętaj, że prawidłowe dobranie składników kataplazmy zapewni najlepsze efekty. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do podrażnienia skóry czy innych niedoskonałości. Dostosuj także temperaturę okładu, aby nie poparzyć twarzy.