Trwa ładowanie...

Urodziłaś się w tym roku? Możesz liczyć na wyższą emeryturę

Kobiety, które urodziły się w tym roku w danym przedziale miesięcznym, po złożeniu wniosku do ZUS-u, otrzymają wyższe świadczenie emerytalne. Komu dokładnie przysługuje? Oto szczegóły.

Te kobiety mogą liczyć na wyższą emeryturęTe kobiety mogą liczyć na wyższą emeryturęŹródło: Adobe Stock, fot: Bartlomiej Magierowski
dwbqhvg
dwbqhvg

Część kobiet może ubiegać się o wyższą emeryturę. Aby otrzymać więcej pieniędzy, wystarczy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Oczywiście wypłacanie wyższego świadczenia ma pewne zasady. Komu przysługuje wyższa kwota? ZUS stawia sprawę jasno.

Komu dokładnie przysługuje wyższa emerytura?

Okazuje się, że cieszyć się mogą panie urodzone od marca do czerwca 1956 roku. Jak donosi Rzeczpospolita wyższe świadczenia dla kobiet z tego przedziału to wynik zmian, jakie zaszły w OFE, a także obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku. Co jeszcze warto wiedzieć o podwyższonych emeryturach?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katarzyna Skrzynecka już odkłada na emeryturę! "Za 35 złotych miesięcznie nie da się przeżyć"

Mogą się o nią ubiegać kobiety z podanego przedziału urodzeniowego, które wcześniej pobierały okresowe emerytury kapitałowe.

- Urząd przeliczy emerytury wszystkim kobietom, które przeszły na okresową emeryturę kapitałową w wieku 60 lat i ukończą w 2023 r. 67 lat - oznajmił dr Tomasz Lasocki, z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Dr Lasocki podkreślał, że ów wniosek warto złożyć już w lutym 2023 roku. Tym sposobem owo przeliczenie emerytury miało być korzystniejsze w oparciu o waloryzację świadczeń. Co ciekawe, emerytura kobiet urodzonych między marcem a czerwcem 1956 roku po przeliczeniu może być wyższa o kilkanaście procent.

Co warto wiedzieć o okresowych emeryturach kapitałowych?

Pobieranie okresowej emerytury kapitałowej to jeden z warunków na otrzymanie wyższej emerytury. Czym w ogóle jest ten rodzaj świadczenia? Jest ono należne kobietom, które urodziły się po 1948 roku, a także tym należących do OFE, mają już ustalone prawo do wyższej emerytury, ukończyły już 60 lat lub na swoim subkoncie ZUS mają zapisaną sumę, która jest równa lub wyższa od 20-krotności dodatku pielęgnacyjnego.

dwbqhvg

Okresowa emerytura kapitałowa jest przyznawana przez ZUS dokładnie od dnia, w którym dana seniorka przechodzi na emeryturę zgodną z nowymi zasadami. Okresowa emerytura jest wypłacana przez FUS, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, i pojawia się na koncie wraz z emeryturą wypłacaną przez ZUS.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwbqhvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwbqhvg