Trwa ładowanie...

Emerytura niższa o 500 zł. Zmiana wejdzie w życie na dniach

ZUS poinformował, że zmieni sposób wyliczania nowych emerytur dla osób, które od 1 kwietnia zaczną pobierać świadczenie. Niestety nie jest to zmiana na lepsze. Tym razem seniorzy dostaną znacznie mniej pieniędzy.

EmeryturaEmeryturaŹródło: Adobe Stock
d1gwqoy
d1gwqoy

Niedawno informowaliśmy o kolejnych podwyżkach emerytur. Teraz ZUS zdradził, że od 1 kwitnienia osoby, które po raz pierwszy otrzymają świadczenie, muszą się jednak liczyć z mniejszą wypłatą. A to wszystko przez dane przedstawione przez GUS.

Mniejsze emerytury dla seniorów

Niedawno Główny Urząd Statystyczny przedstawił nowe wyliczenia dotyczące średniej długości życia kobiet oraz mężczyzn. Okazuje się, że dane te będą miały spory wpływ na zasobność portfeli emerytów. To właśnie przez te informacje wypłata świadczenia może się zmniejszyć nawet o 500 zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od 1 kwietnia będzie wypłacał środki, biorąc pod uwagę najnowsze dane dotyczące średniej długości życia kobiet oraz mężczyzn, jako podstawę wyliczenia wysokości comiesięcznej emerytury. Okazuje się, że według informacji pozyskanych przez urząd, średnia długość życia 60-latka wzrosła do 254,3 miesiąca, dlatego agencja rządowa odpowiadająca za wypłycanie emerytur postanowiła uwzględnić informacje przedstawione w raporcie. Wcześniej ten okres wynosił 238,9 miesięcy od momentu przejścia na emeryturę do śmierci.

d1gwqoy

W praktyce będzie to oznaczać, że osoby, które postanowią przejść na emeryturę po 1 kwietnia, otrzymają znacznie mniej pieniędzy niż ci, którzy zdecydowali się na ten krok jeszcze w marcu. Warto jednak podkreślić, że różnica w wysokości wypłacanych świadczeń nie obejmie osób, które już otrzymują emeryturę.

Dodatkowo osoby, które osiągnęły wiek emerytalny przed 1 kwietnia 2023 roku, a jedynie odroczyły przejście na emeryturę, również nie muszą się martwić mniejszą wypłatą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mniejsze emerytury w przyszłości. "Największy spadek wśród wszystkich państw UE"

O ile procent zmniejszy się emerytura?

Według danych przedstawionych przez GUS średnia długość życia Polaków zwiększyła się o ok. 1 rok. Właśnie dlatego ZUS już od 1 kwietnia weźmie te dane pod uwagę przy przyznawaniu emerytur od 1 kwietnia 2023 r.

d1gwqoy

Analogicznie, jeśli zwiększyła się długość życia, zmniejszy się kwota wypłacana seniorom przez ZUS. Państwo w ten sposób zabezpiecza środki, które przez lata zgromadziliśmy, tak by wystarczyło ich na resztę naszego życia. Okazuje się, że 60-latkom, którzy przejdą na emeryturę po 1 kwietnia, wypłata środków zmniejszy się o 6,1 proc. w porównaniu z osobami, które zaczęły korzystać ze świadczenia wcześniej. Tak ma być do 31 marca 2024 roku.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gwqoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gwqoy