Usuń z domu jak najszybciej. Szybko sobie podziękujesz

Usuń z domu jak najszybciej. Szybko sobie podziękujesz

Im mniej zbędnych przedmiotów w domu, tym lepiej
Im mniej zbędnych przedmiotów w domu, tym lepiej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dave Cooil
28.03.2023 21:38, aktualizacja: 05.02.2024 17:05

Po zimie warto nie tylko umyć okna czy wytrzepać dywan. Dobrym pomysłem jest przegląd wszystkich zbędnych rzeczy, które nadal zalegają w naszych domach. Podpowiadamy, czego możesz się pozbyć bez wyrzutów sumienia. Odzyskasz miejsce i spokój.

Słynne "wiosenne porządki" to zwyczaj w wielu polskich domach. Na zakończenie przedłużającej się zimy, by z nową energią wejść w bardziej słoneczny okres roku, gruntownie sprzątamy nasze domy. Mycie okien czy trzepanie dywanów to jednak nie wszystko. Warto również oczyścić mieszkanie z niepotrzebnych rzeczy.

Wiosenne porządki. Co wyrzucić?

W domach gromadzimy sporo przedmiotów, których albo nie da się już używać, albo już dawno temu okazały się nieprzydatne. Chowanie ich po kątach to przepis na zagraconą przestrzeń, co utrudnia utrzymanie porządku, a często także uniemożliwia wypoczynek w komfortowych warunkach. Jak tego uniknąć?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przygotuj dwa duże pojemniki lub mocne worki na śmieci. Przeglądając swoje zbiory, do jednego odłóż rzeczy, których nie potrzebujesz, ale możesz przekazać dalej. Do drugiego - te zepsute i całkowicie zbędne. Podpowiadamy, co powinno się wyrzucić.

Stare gazety, ulotki, rachunki

Wiele osób ma tendencję do odkładania ich na później. Zastanów się jednak, czy rzeczywiście kiedyś się przydadzą. Czasopisma (o ile nie są to egzemplarze kolekcjonerskie czy sentymentalne), foldery reklamowe czy dawno opłacone rachunki z czystym sumieniem warto wrzucić do kosza na makulaturę. Będziesz mieć więcej miejsca i mniej kurzu.

Przeterminowane kosmetyki

Nie tylko takie, których nie używasz. Wiosna to doskonały moment na przegląd całej kosmetycznej kolekcji, a także zmianę niektórych nawyków. Na tego typu produktach warto zapisać datę otwarcia i stosować się do instrukcji producentów. Większość specyfików nie nadaje się do użytku po 3, 6 czy 12 miesiącach od pierwszego użycia. Później mogą być już groźne.

Zniszczona bielizna i inne części garderoby

Ludzie dzielą się na tych, którzy od razu pozbywają się dziurawych skarpetek czy majtek oraz zwolenników odkładania ich na "zaś". Prawda jest jednak taka, że taki moment nigdy nie nastąpi. Jeśli jakaś część garderoby jest nie do uratowania, należy się jej pozbyć. Zyskasz miejsce w szafie, które na pewno wykorzystasz w lepszy sposób.

Dekoracje nadgryzione zębem czasu

Bibeloty mają to do siebie, że tworzą klimat miejsca i w pewnym sensie organizują przestrzeń. Szybko się do nich przyzwyczajamy. Nie wyobrażamy sobie np. regału bez konkretnej ramki czy wazonu. Dobrym pomysłem jest jednak przejrzenie tego typu rzeczy i ich obiektywna ocena. Jeśli coś źle się zestarzało, może czas to po prostu wyrzucić?

Sprzęt, który do niczego się nie nadaje

Zazwyczaj ląduje w szufladach, do których przez lata nie zaglądamy. Kable od starych urządzeń, zepsute piloty, zerwane słuchawki i można tak długo wymieniać. Jeśli nie spełniają swojej roli i nie da się ich naprawić, kierunek jest jeden - elektrośmieci.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta