Trwa ładowanie...

Utrata wagi poprawia pamięć u otyłych kobiet

Okazuje się, że powrót do zdrowej wagi wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale także na działanie umysłu. Szwedzcy naukowcy właśnie poinformowali, że pamięć epizodyczna zaczyna lepiej funkcjonować u otyłych kobiet, które zrzucą trochę zbędnych kilogramów.

Utrata wagi poprawia pamięć u otyłych kobietŹródło: Thinkstockphotos
d3u2utx
d3u2utx

Okazuje się, że powrót do zdrowej wagi wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale także na działanie umysłu. Szwedzcy naukowcy właśnie udowodnili, że pamięć epizodyczna zaczyna lepiej funkcjonować u otyłych kobiet, które zrzucą trochę zbędnych kilogramów.

Badania wykazują, że pamięć epizodyczna, czyli pamięć dotycząca minionych zdarzeń, jest upośledzona u ludzi zmagających się z otyłością. Jednak naukowcy szwedzkiego Umea University udowodnili, że już niewielka utrata wagi może przyczynić się do cofnięcia negatywnego efektu i poprawy funkcjonowania pamięci.

- Wyniki naszego badania sugerują, że uszkodzenia funkcji pamięci związane z otyłością są odwracalne, co stanowi dodatkową motywację do zrzucenia wagi - mówi badacz Andreas Pettersson.

Naukowcy zastosowali u badanych, otyłych kobiet dwa rodzaje diet: dietę paleolityczną, która składa się z 30 proc. białek, 30 proc. węglowodanów i 40 proc. tłuszczy nienasyconych oraz dietę nordycką o 15 proc. zawartości białek, 55 proc. węglowodanów i 30 proc. tłuszczy.

d3u2utx

W wyniku trwającego pół roku odchudzania przeciętny wskaźnik BMI (Wskaźnik Masy Ciała) u kobiet spadł z 32,1 do 29,2, czyli poniżej granicy otyłości, natomiast wskazówki wagi przesunęły się średnio z 85 kg do 77,1 kg.

Przed rozpoczęciem diety i po jej zakończeniu badacze sprawdzali zdolność badanych kobiet do zapamiętywania obcych twarzy i łączenia ich z imionami. Najpierw uczestniczki badania oglądały zdjęcia podpisanych twarzy na ekranie, a po upływie jakiegoś czasu musiały skojarzyć konkretną twarz z jedną z trzech liter wyświetlanych poniżej - tą, będącą początkiem właściwego imienia (przywoływanie zakodowanych wspomnień).

Podczas przeprowadzania testów pamięci naukowcy cały czas kontrolowali pracę mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że utrata wagi przyczyniła się do poprawy funkcji pamięci epizodycznej, na co wskazywała również odmienna praca mózgu: wzrosła aktywność tego organu podczas kodowania wspomnień i zmalała podczas procesu ich przywoływania.

d3u2utx

- Zmieniona aktywność mózgu po utracie wagi sugeruje, że mózg stał się bardziej aktywny podczas magazynowania nowych wspomnień, a w związku z tym potrzebuje później mniej źródeł, aby przypomnieć sobie zmagazynowaną informację - tłumaczy Pettersson.

Wyniki badania zostały zaprezentowane na tegorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w San Francisco.

(PAP/mtr), kobieta.wp.pl

d3u2utx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u2utx