Uważaj na kolor, który wybierasz na grób. Ma ogromne znaczenie

Uważaj na kolor, który wybierasz na grób. Ma ogromne znaczenie

Czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory chryzantem?
Czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory chryzantem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DAREK11
08.10.2023 16:40, aktualizacja: 08.10.2023 17:01

To właśnie chryzantem jest na grobach najwięcej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jaka jest jej symbolika. Warto wiedzieć, że wiele zależy od samej barwy kwiatów tej rośliny.

Miłośnicy kwiatów zdają sobie sprawę z tego, jak bogatą mają one symbolikę. Takie osoby doskonale wiedzą, co chcą przekazać poprzez wręczenie bukietu złożonego z konkretnych odmian i w wybranych kolorach. Jak sprawa wygląda w przypadku chryzantem, które tak często kupujemy na groby?

Symbolika chryzantem. Tego się nie spodziewasz

Już za niecały miesiąc, bo 1 listopada, będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych. Z tej okazji być może już wcześniej pojedziemy na cmentarz, aby złożyć na grobie bliskich kwiaty - symbol pamięci o tych, którzy odeszli. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sama chryzantema oraz jej poszczególne kolory? To w końcu roślina, którą przed wizytą na cmentarzu kupujemy najczęściej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć są kojarzone z żałobą i smutkiem, tak naprawdę są ogólnym symbolem pamięci. Poszczególne kolory kwiatów tego gatunku oznaczają natomiast:

  • radość w przypadku złotożółtych;
  • czystość intencji, niewinność, gdy mowa o białych;
  • miłość oraz oddanie przy czerwonych;
  • spokój oraz cierpliwość - to przyjęty symbol chryzantem niebieskich;
  • szlachetność to natomiast symbol chryzantem fioletowych;
  • romantyzm, gdy kupujemy kwiaty o kolorze różowym.

Chryzantema na cmentarzu. Co zrobić, aby stała jak najdłużej?

Choć chryzantema to mało wymagająca roślina, która jest w stanie wiele znieść, warto wiedzieć, w jaki sposób o nią zadbać, aby spokojnie wytrzymała do zimy. Trzeba pamiętać o właściwym podłożu, najlepiej piaszczysto-gliniastym. Ziemia musi być spulchniona i odpowiednio żyzna. Dobrze jest też, aby doniczka z chryzantemą stała w miejscu o dobrym nasłonecznieniu. Zbyt mała ilość światła sprawi, że nie będzie wypuszczać tylu pąków.

Chryzantemy źle sobie radzą w suszę. Jeżeli jesień zapowiada się mało deszczowo, warto pomyśleć o innym gatunku - chyba, że będziemy cmentarz regularnie odwiedzać i podlewać sadzonkę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta