Uważaj na kolor, który wybierasz na grób. Ma ogromne znaczenie

Czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory chryzantem?
Czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory chryzantem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DAREK11

08.10.2023 16:40, aktual.: 08.10.2023 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To właśnie chryzantem jest na grobach najwięcej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jaka jest jej symbolika. Warto wiedzieć, że wiele zależy od samej barwy kwiatów tej rośliny.

Miłośnicy kwiatów zdają sobie sprawę z tego, jak bogatą mają one symbolikę. Takie osoby doskonale wiedzą, co chcą przekazać poprzez wręczenie bukietu złożonego z konkretnych odmian i w wybranych kolorach. Jak sprawa wygląda w przypadku chryzantem, które tak często kupujemy na groby?

Symbolika chryzantem. Tego się nie spodziewasz

Już za niecały miesiąc, bo 1 listopada, będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych. Z tej okazji być może już wcześniej pojedziemy na cmentarz, aby złożyć na grobie bliskich kwiaty - symbol pamięci o tych, którzy odeszli. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sama chryzantema oraz jej poszczególne kolory? To w końcu roślina, którą przed wizytą na cmentarzu kupujemy najczęściej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć są kojarzone z żałobą i smutkiem, tak naprawdę są ogólnym symbolem pamięci. Poszczególne kolory kwiatów tego gatunku oznaczają natomiast:

  • radość w przypadku złotożółtych;
  • czystość intencji, niewinność, gdy mowa o białych;
  • miłość oraz oddanie przy czerwonych;
  • spokój oraz cierpliwość - to przyjęty symbol chryzantem niebieskich;
  • szlachetność to natomiast symbol chryzantem fioletowych;
  • romantyzm, gdy kupujemy kwiaty o kolorze różowym.

Chryzantema na cmentarzu. Co zrobić, aby stała jak najdłużej?

Choć chryzantema to mało wymagająca roślina, która jest w stanie wiele znieść, warto wiedzieć, w jaki sposób o nią zadbać, aby spokojnie wytrzymała do zimy. Trzeba pamiętać o właściwym podłożu, najlepiej piaszczysto-gliniastym. Ziemia musi być spulchniona i odpowiednio żyzna. Dobrze jest też, aby doniczka z chryzantemą stała w miejscu o dobrym nasłonecznieniu. Zbyt mała ilość światła sprawi, że nie będzie wypuszczać tylu pąków.

Chryzantemy źle sobie radzą w suszę. Jeżeli jesień zapowiada się mało deszczowo, warto pomyśleć o innym gatunku - chyba, że będziemy cmentarz regularnie odwiedzać i podlewać sadzonkę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także