FitnessUważaj na talk! Może przyczyniać się do rozwoju raka jajnika

Uważaj na talk! Może przyczyniać się do rozwoju raka jajnika

Niektóre kobiety uważają go za zbawienie w upalne dni. Łagodzi podrażnienia skóry i nadaje uczucie świeżości. Ostatnie badania pokazują jednak, że regularne stosowanie talku podnosi ryzyko zachorowania na raka jajnika niemal o jedną czwartą.

Uważaj na talk! Może przyczyniać się do rozwoju raka jajnika
Źródło zdjęć: © 123RF

19.06.2013 | aktual.: 19.06.2013 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektóre kobiety uważają go za zbawienie w upalne dni. Łagodzi podrażnienia skóry i nadaje uczucie świeżości. Ostatnie badania pokazują jednak, że regularne stosowanie talku podnosi ryzyko zachorowania na raka jajnika niemal o jedną czwartą.

Szacuje się, że talk to kosmetyk, który w swojej łazience ma około 40 procent kobiet. Traktują go jako jeden z podstawowych środków do pielęgnacji okolic intymnych. Tymczasem eksperci ostrzegają, że cząstki pudru mogą przedostawać się do wnętrza organizmu i wywoływać stany zapalne – sprzyjające rozwijaniu się komórek rakowych.

Badania nad wpływem talku na zachorowalność na nowotwory prowadzono już wcześniej. Część z nich dowodziła, że istnieje powiązanie pomiędzy stosowaniem tego kosmetyku a występowaniem raka jajnika czy macicy, ale wiele eksperymentów takich zależności nie potwierdzało.

Autorzy najnowszej analizy – lekarze z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie – wzięli pod lupę wyniki ośmiu różnych badań, mając nadzieję, że po ich przestudiowaniu będą w stanie podać definitywną odpowiedź.

Przyjrzeli się przypadkom ponad 8 tysięcy pacjentek chorych na raka jajnika i porównali, jak często używały talku w stosunku do prawie 10 tysięcy zdrowych kobiet. Wyniki tej analizy, opublikowane w periodyku „Badania Profilaktyki Nowotworów” („Cancer Prevention Research”), pokazują, że regularne stosowanie pudru w okolicach narządów płciowych podnosi ryzyko zachorowania na raka jajnika o 24 procent.

W Polsce co roku lekarze wykrywają około trzech tysięcy nowych przypadków tego nowotworu. Nazywany jest często cichym zabójcą, bo początkowo nie daje żadnych objawów ze strony układu rozrodczego. O tym, że się rozwija, mogą świadczyć takie dolegliwości jak zgaga, wzdęcia czy zaparcia. Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się krwawienia międzymiesiączkowe i ból. Na raka jajnika umiera każdego roku około 2 tysięcy Polek, na co niewątpliwie wpływ ma zbyt późna diagnoza.

Do głównych czynników ryzyka w zachorowalności na ten nowotwór należą uwarunkowania genetyczne, wykryty wcześniej rak piersi i rozpoczęcie miesiączkowania w młodym wieku. Jak dowodzą amerykańscy naukowcy – zagrożenie zwiększa również regularne stosowanie talku. Podkreślają przy tym, że takie niebezpieczeństwo istnieje tylko w przypadku, gdy puder nakładany jest w okolicach narządów płciowych, a nie na inne części ciała.

Niektóre z przeprowadzonych wcześniej badań pokazują, że ryzyko rozwoju raka jajnika jest największe u kobiet będących nosicielkami genu S-transferazy glutationowej M1 (GSTM1) i jednocześnie pozbawionymi genu S-transferazy glutationowej T1 (GSTT1). Panie o takim profilu genetycznym są aż trzy razy bardziej narażone na ten nowotwór.

Właśnie one szczególnie powinny uważać na talk. Puder składa się z delikatnego minerału – uwodnionego krzemianu magnezu. Część badaczy jest zdania, że ma podobne właściwości do azbestu, który może wywoływać raka płuc. Naukowcy odkryli, że maleńkie cząstki talku, które dostają się w głąb organizmu, mogą tam zalegać przez bardzo długi czas. Rozkład jednej cząsteczki pudru trwa nawet do ośmiu lat.

Tekst: na podst. Dailymail.co.uk/Izabela O’Sullivan

POLECAMY:

zdrowierakrak jajnika
Komentarze (30)