FitnessUzależnienie od cukru. Jak przestać jeść słodycze?

Uzależnienie od cukru. Jak przestać jeść słodycze?

Wiele osób, pałaszując kolejne ciasto, żartuje sobie o uzależnieniu od słodyczy. Tymczasem od żartów do poważnego problemu niedaleka droga. Społeczność światowa je coraz więcej cukru, choć dla zachowania zdrowia nie powinna. Uzależnienie od cukru staje się chlebem powszednim. Tylko co zrobić, żeby przestać jeść słodycze?

Uzależnienie od cukru. Jak przestać jeść słodycze?
Źródło zdjęć: © 123RF

20.11.2018 21:04

Uzależnienie od cukru – na czym polega?

Cukier jest wszędzie. Pod wieloma kryptonimami kryje się w żywności wysoko przetworzonej, nabiale, pieczywie, wędlinach, produktach bio i light, a także w sosach i daniach instant. Zdając sobie z tego sprawę, łatwiej zrozumieć, że problem uzależnienia od cukru nie jest już tylko widmem, ale realnym zagrożeniem.

Przyczyn uzależnienia od cukru można dopatrywać się zarówno w psychice, jak i biologicznych procesach zachodzących w organizmie. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, to jednym z czynników może być stawianie słodyczy w roli nagrody. Od małego dzieci dostają batonika za dobre zachowanie, piątkę w szkole, ładnie zjedzony obiad czy pomoc w obowiązkach domowych. Poza tym słodycze są też formą pocieszenia, poprawy humoru czy złagodzenia strachu.

Sprawa biologicznych przyczyn uzależnienia od cukru jest nieco bardziej skomplikowana. Tu również duże znaczenie ma układ nagrody. W wyniku spożywania cukru bowiem podnosi się poziom endorfiny, czyli hormonu szczęścia, co znacznie poprawia nastrój osobie spożywającej słodycze. Zaraz po tym, jak poziom ten opadnie, opadają również emocje, a uzależnionemu od słodyczy chce się jeszcze więcej i więcej słodkości. To związane jest z podniesionym poziomem glukozy, który w konsekwencji neutralizowany jest przez wyrzut insuliny, co z kolei skutkuje poczuciem głodu. Warto pamiętać, że zbyt częste i nadmierne spożywanie cukru coraz słabiej działa na produkcję dopaminy, a zatem, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu i odczuć przyjemność z jedzenia słodyczy, trzeba ich jeść coraz więcej.

Uzależnienie od słodyczy – objawy

Istnieje kilka symptomów uzależnienia od cukru. Należą do nich:
• podjadanie coraz większych ilości słodyczy,
• ciągłe uczucie głodu związane z wahaniem poziomu glukozy,
• zachowania kompulsywne, między innymi zjadanie na raz znacznej ilości produktów bogatych w cukier,
• maskowanie uzależnienia, np. jedzenie w ukryciu, chowanie słodyczy,
• intensywne myślenie o słodyczach.

Jak przestać jeść słodycze, czyli odstawienie cukru

Chcąc uwolnić się od uzależnienia od cukru, warto obmyślić plan:
• nie rezygnować całkowicie i od razu, ale stopniowo,
• ograniczyć spożycie napojów słodzonych, wód smakowych, napojów dla sportowców,
• powoli ograniczyć ilość spożywanych w ciągu dnia słodyczy,
• unikać fast foodów czy dań instant,
• stopniowo zmniejszać ilość cukru sypanego do kawy czy herbaty,
• zastąpić biały cukier miodem lub syropem klonowym (w małych ilościach), unikać słodzików, stawiać na owoce.

Podczas detoksu cukrowego mogą pojawiać się pewne dolegliwości, takie jak drażliwość, niepokój, apatia, obniżona odporność, bóle głowy czy wahania nastrojów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)