FitnessUżywki - jak z nich zrezygnować?

Używki - jak z nich zrezygnować?

Używki - jak z nich zrezygnować?

19.11.2007 14:04, aktual.: 27.05.2010 17:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wyobrażamy sobie poranka bez czarnej i aromatycznej kawy. Jednym słowem: jeśli nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, są rzeczy bez których ciężko nam się obejść...

Nie wyobrażamy sobie poranka bez czarnej i aromatycznej kawy. Śniadanie bez ulubionej herbaty również dla większości z nas nie istnieje. Romantyczny wieczór bez symbolicznej lampki czerwonego wina? Niemożliwe! A dziesięciominutowa przerwa na papierosa w pracy to dla niektórych z nas jeden z najprzyjemniejszych momentów dnia. Jednym słowem: jeśli nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy – są rzeczy bez których ciężko nam się obejść.

Używki – słowo to kojarzy się większości z nas przede wszystkim z uzależnieniem. Jednak tak naprawdę mamy z nimi do czynienia każdego dnia. Zaliczamy bowiem do nich nie tylko napoje alkoholowe, narkotyki i tytoń, ale także kawę, herbatę oraz afrodyzjak. Używki zawierają w sobie substancje, które z powodu swego składu chemicznego działają w określony sposób na układ nerwowy człowieka. Pobudzają, ale jednocześnie uzależniają. Zażywane w zbyt dużych ilościach wpływają bardzo negatywnie na zdrowie i życie człowieka.

Herbata

Herbata jest napojem orzeźwiającym i pobudzającym. Jednakże ze względu na zawartą w niej teinę oraz wysoką zawartość szkodliwego fluoru może wywoływać u niektórych osób negatywne skutki. W kawie zaś odnajdziemy kofeinę. Napój ten jest jedną z najpopularniejszych używek na ziemi. Przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia (ach ten kubek kawy po przebudzeniu!).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dotąd nie udowodniono jej negatywnego wpływu na organizm człowieka (chociaż podejrzewa się ją o wywoływanie wielu schorzeń, m.in. zawałów serca, problemów żołądkowych, raka oraz osteoporozy). Niewątpliwie szkodliwe dla zdrowia jest picie kawy w zbyt dużych ilościach.

Alkohol

Napojem alkoholowym określa się każdy produkt przeznaczony do spożycia a zawierający więcej niż 0.5% alkoholu etylowego. Powoduje on rozszerzenia naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna oraz podniesienie ciśnienia krwi. Zażywający go ludzie odczuwają swego rodzaju odprężenie oraz podwyższoną pewność siebie. Stąd tak częste sięganie po niego przed i w trakcie różnego rodzaju imprez w celu rozluźnienia i ośmielenia. Alkohol spowalnia aktywność ośrodka układu nerwowego. Koordynacja ruchów oraz mowa pijącego człowieka zostają zaburzone. Alkohol niezaprzeczalnie jest używką szkodliwą dla zdrowia.

Papierosy

Podobnie sprawa ma się z papierosami. Dym tytoniowy zawiera trującą nikotynę, która przede wszystkim niszczy komórki w mózgu. Poza tym zawiera on substancje smoliste, które mogą wywoływać między innymi raka płuc, astmę, zapalenie oskrzeli oraz choroby układu krążenia. Palenie jest szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży a konkretnie dla płodu, który rozwija się w jej brzuchu. Dlatego też każda rozsądna matka powinna na okres co najmniej dziewięciu miesięcy rzucić palenie. Pamiętajmy również, że dym tytoniowy jest szkodliwy zarówno dla palacza jak i dla otoczenia, w jakim on przebywa. Badania naukowe udowodniły, że bierne palenie jest przyczyną takich samych schorzeń jak w przypadku bezpośredniego palenia.

Narkotyki

Narkotyki to potoczne i najpopularniejsze określenie niektórych substancji psychoaktywnych. Zmieniają one w mniejszym bądź większym stopniu stan świadomości człowieka. Narkotyki wywołują u człowieka zaburzenia percepcji. Zalicza się do nich substancje, których przyjmowanie powoduje po jakimś czasie używania silne uzależnienie fizyczne. Mówimy tutaj między innymi o morfinie i heroinie. Należą one do grupy narkotyków twardych. Oprócz niej istnieje także grupa narkotyków miękkich, które uzależniają w mniejszym stopniu. Chodzi tutaj na przykład o marihuanę i haszysz. Trudną do klasyfikacji kwestią są natomiast psychodeliki. Znajdziemy w nich wiele substancji groźnych dla zdrowia, ale nie wywołujących uzależnienia. Zarówno miękkie jak i twarde narkotyki - w przeciwieństwie do pozostałych używek - są w Polsce nielegalne (marihuana, haszysz i grzyby halucynogenne są jednak legalne w Holandii).

Mówiąc o używkach mamy więc na myśli zarówno herbatę jak i kokainę. Zarówno pierwsze jak i drugie uzależnia. Jednakże stopień uzależnienia zasadniczo się od siebie różni. Pijąc kawę, paląc papierosy i kupując piwo w pubie pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, ale jako istota „homo sapiens” powinniśmy znać w tym wszystkim umiar.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)