Trwa ładowanie...

W 2015 roku śluby także w plenerze

Od stycznia ślub będzie można wziąć także poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić 1 tys. zł.
Share
W 2015 roku śluby także w plenerze
Źródło: 123RF
d3ezdwi

Od stycznia 2015 roku ślub będzie można wziąć także poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić 1 tys. zł.

Liberalizację przepisów dotyczących ślubów przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Co prawda pochodząca z 1986 r. ustawa także umożliwia zawarcie ślubu poza jednym z ponad 2,2 tys. urzędów w kraju, ale muszą być ku temu uzasadnione powody. Chodzi o szczególne przypadki (pobyt w szpitalu czy więzieniu).

W zeszłym roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest bardzo duże.

"Nowe przepisy otwierają nowe możliwości. Szybko uruchomią się firmy organizujące takie wesela. W związku z tym liczba ślubów może wzrosnąć" - powiedział PAP Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej.

d3ezdwi

Opłata w wysokości 1 tys. zł za ślub cywilny "pod chmurką" będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych przyjęcia przez kierownika USC oświadczeń o zawarciu małżeństwa poza USC. Brzózka zwrócił uwagę, że wiele urzędów jest jednoosobowych.

"W takich jednostkach może być problem. To się wiąże w koniecznością wyjazdu. Może się okazać, że trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby. Chcielibyśmy, żeby to zadziałało jak najsprawniej. Jeśli będą jakieś problemy, to na nas skupi się całe odium niezadowolenia" - powiedział Brzózka.

W myśl nowej ustawy ślub nie będzie mógł się odbyć poza USC, jeśli miejsce nie gwarantuje zachowania powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

"To ma być miejsce gwarantujące uroczystą formę i bezpieczeństwo. Wydaje się, że określone warunki są oczywiste" - powiedziała PAP wicedyrektorka departamentu spraw obywatelskich MSW Mirosława Hellich.

d3ezdwi

Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego ma także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia - od 1 marca 2015 r. - elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.

Już od 1 stycznia za wydanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego nie będą pobierane opłaty skarbowe.

Ponadto nowe prawo wprowadza możliwość nadawania dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Nowe przepisy wprowadzają także zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby. Ma to uprościć postępowanie.

(PAP), gdyj/ itm/

* Wesele na zamku*

d3ezdwi

Podziel się opinią

Share
d3ezdwi
d3ezdwi