ModaW bieli u papieża? Kto może założyć białą kreację na audiencję?

W bieli u papieża? Kto może założyć białą kreację na audiencję?

W bieli u papieża? Kto może założyć białą kreację na audiencję?
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
21.01.2020 11:35, aktualizacja: 21.01.2020 18:02

Specjalny protokół dyplomatyczny audiencji papieskich powstał jeszcze w XVI wieku i obowiązuje do dzisiaj w wielu niezmienionych punktach. Podczas oficjalnych wizyt u papieża należy założyć odpowiedni strój w ciemnym kolorze. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zaproszone panie maja do wyboru trzy rodzaje stroju, ale w każdym przypadku muszą być zachowane wymagania związane z długością, zakryciem ramion oraz głowy. Kto w takim razie ma prawo skorzystać z "przywileju bieli"?

Wspomniany już protokół jasno określa, że kobiety odwiedzające papieża powinny być ubrane w czarną sukienkę zakrywającą ramiona i kolana. Co więcej muszą mieć na głowie tzw. czarną mantylę, czyli rodzaj welonu. Istnieją wyjątki dotyczące formalnego stroju dla kobiet. Poniżej znajdziesz informację, kto może korzystać z "przywileju bieli".

Audiencja u papieża – wytyczne stroju

Do najbardziej formalnego stroju zakładanego na audiencję zalicza się "tenue pontificale". Dla kobiet to: czarna suknia z długimi rękawami oraz mantyla na głowę – w przypadku kobiet wywodzących się z kultury hiszpańskiej, często można zauważyć grzebień, na który nałożona jest mantyla. Do stroju formalnego można założyć odznaczenia, ordery czy dyskretną biżuterię. Z kolei strój klasyczny składa się z czarnej sukienki do połowy łydki (albo do kolan) z długimi rękawami lub czarnym szalem zakrywającym ramiona oraz mantyli bez grzebienia. Trzecim rodzajem stroju jest strój mniej formalny, który jeszcze do lat 70. XX wieku nie był akceptowalny – wystarczy czarna sukienka (o prostym kroju) do połowy łydki z zakrytymi ramionami. W trakcie mszy odprawianych przez papieża wciąż jednak obowiązuje nakrycie głowy u kobiet.

Zobacz także: Kradzież, klątwa i uzdrowienie. Niezwykła historia obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej

Audiencja u papieża - "przywilej bieli"

Od każdej reguły są wyjątki, czego dowodem jest "przywilej bieli", z którego mogą korzystać niektóre katolickie królowe i księżniczki podczas audiencji u papieża. Wówczas zakładają formalny strój w białym kolorze oraz jasną mantylę. Zgodnie z obowiązującym protokołem, z przywileju mają prawo skorzystać królowe Włoch, Belgii, Hiszpanii, wielka księżna Luksemburga, księżne i księżniczki z dynastii sabaudzkiej.

Prawo noszenia bieli obecnie przysługuje:

  • królowej Hiszpanii Zofii;
  • królowej Belgów Paoli;
  • wielkiej księżnej Luksemburga Marii Teresie;
  • księżnej Neapolu Marinie;
  • księżnej Monako Charlene;
  • królowej Belgów Matyldzie;
  • królowej Hiszpanii Letycji.

Audiencja u papieża – brak "przywileju bieli"

Wymienione powyżej królowe i księżne mogą skorzystać z przywileju, ale nie zawsze się na to decydują. Przywilej bieli nie jest używany przy okazji każdej audiencji u papieża, ponieważ najczęściej obowiązuje podczas najważniejszych wydarzeń w Watykanie. Pozostaje on do uznania członka rodziny, choć czasami również wymagany jest w wyniku zaproszenia Prefekta Domu Papieskiego. Co ciekawe, przywilej noszenia bieli u papieża nie przysługuje wszystkim katolickim żonom władców, ani żonom niekatolickich monarchów. Z przywileju nie mogą korzystać (choć są katoliczkami): żona króla Lesotho, żona księcia Liechtensteinu czy królowa Holandii Maksyma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także