Trwa ładowanie...
d3yqjve
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

W domowym kurzu roi się od mikrobów

Osiadający w naszych domach kurz zawiera tysiące gatunków grzybów i bakterii, nie ma jednak powodu do obaw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W domowym kurzu roi się od mikrobów
(123RF)
d3yqjve

Osiadający w naszych domach kurz zawiera tysiące gatunków grzybów i bakterii, nie ma jednak powodu do obaw - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B”.

Zespół doktora Noaha Fierera z amerykańskiej uczelni w Boulder dokonał genetycznej analizy próbek kurzu zebranego i przesłanego przez ochotników z 1200 amerykańskich gospodarstw domowych. Kurz pochodził z górnej części futryny nad drzwiami - miejsca często pomijanego podczas porządków.

Naukowcy znaleźli 9000 różnych gatunków mikroorganizmów, w tym 2000 gatunków mikroskopijnych grzybów (głównie Aspergillus, Penicillium, Alternaria oraz Fusarium). To, jakie gatunki występowały w danym domu, zależało od lokalizacji budynku, zamieszkujących go osób oraz obecności zwierząt domowych.

d3yqjve

Większość grzybów trafia do domów dzięki zarodnikom obecnym na ubraniach lub z powietrzem wpadającym przez drzwi i okna. Bakterie - na przykład gronkowce i paciorkowce w dużej części pochodzą z ludzkiej skóry, ale na przykład Bacteroides i Faecalibacterium mają związek z kałem. W lokalach zamieszkanych przez mężczyzn przeważały gatunki bakterii, których mniej było w mieszkaniach kobiet i odwrotnie.

Szczególnie duży wpływ na domowy mikrokosmos - większy niż lokalizacja - mają zwierzęta domowe.
Badanie jest częścią obywatelskiego projektu naukowego "The Wild Life of Our Homes", co można przetłumaczyć jako "Dzika przyroda naszych domów". Dalsze badania mają dokładniej wyjaśnić ewentualny wpływ mikroorganizmów na ludzkie zdrowie.

- Choć niektóre mikroorganizmy mogą powodować choroby czy alergię, większość jest nieszkodliwa, a niektóre mogą nawet oddziaływać korzystnie na mieszkańców. Otaczają nas bakterie - takie po prostu jest życie - przyznają badacze.

(PAP), pmw/ krf/

Które przedmioty z naszego wyposażenia domowego mogą wywołać alergię?
Jak śpią Polacy?

d3yqjve

Podziel się opinią

Share

d3yqjve

d3yqjve