W piekarni kupisz chleb z dodatkiem owadów. Nowy trend podbija Europę
Jedna z największych sieci piekarni w Finlandii wprowadza do sprzedaży wypieki z dodatkiem owadów. Właściciele Frazer Bakery wierzą, że w ten sposób przyczynią się do rozwiązania problemu głodu na świecie. "Owadzie pieczywo" jest już dostępne w kilku europejskich krajach.
Fińska piekarnia rozpoczęła sprzedaż chleba z dodatkiem kruszonych świerszczy. Jak poinformował na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciel Frazer Bakery Markus Hellstrom, każdy bochenek zawiera około 70 gramów tych owadów, które wcześniej zostały wysuszone i zmielone. Następnie zmieszano je z mąką i innymi składnikami chleba. – Finowie są znani z tego, że lubią próbować nowych rzeczy – komentował Hellstrom, cytowany przez agencję AP.
– Smakuje jak zwykły chleb, nie widzę żadnej różnicy – komentuje dla BBC studentka mieszkająca w Helsinkach, gdzie chleb ze świerszczami jest sprzedawany.
Przedstawiciele piekarni przekonują, że owady nie tylko są dobrym źródłem białka, ale zawierają też dobre kwasy tłuszczowe, wapń, żelazo i witaminę B12. – Ludzkość potrzebuje nowych źródeł pożywienia – zauważył w swoim oświadczeniu Juhani Sibakov, przewodniczący departamentu innowacji Frazer Bakery. Wprowadzając wypieki z dodatkiem owadów, firma chce się przyczynić do walki z głodem na świecie.
By umożliwić piekarni sprzedawanie chleba z owadami, w Finlandii zostało zmienione prawo. "Owadzie" wypieki mogą być legalnie sprzedawane również w pięciu innych europejskich krajach: Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Austrii i Danii.
Choć u nas tego typu pożywienie wywołuje sensację, owady są spożywane w wielu zakątkach globu – szacuje się, że aż 80 proc. narodów na świecie włączyło je do swojej kuchni. Różnego rodzaju larwy, świerszcze, motyle i ćmy spożywane są między innymi w Kolumbii, krajach południowej Afryki, na Papui, w Tajlandii czy Meksyku.
Od 2013 roku do spożywania owadów zachęca departament ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa (FAO). Według FAO na świecie istnieje aż 1 900 gatunków owadów, nadających się do spożycia, które są dobrym źródłem białka i mikroelementów. Organizacja zauważa też, że hodowla owadów jest bardziej ekologiczna niż na przykład hodowla trzody chlewnej, która powoduje wydzielanie do atmosfery dużej ilości gazów cieplarnianych.
Z drugiej strony według danych UNICEF-u, każdego roku z powodu głodu umiera ponad 5 milionów dzieci. Wykorzystanie białka pozyskiwanego z owadów może się zatem przyczynić do zapobiegnięcia tragedii każdego dnia dotykającej rzesze ludzi na całym świecie.