W Polsce jest coraz więcej dziewic konsekrowanych. Dane statystyczne zaskakują
Dziewice konsekrowane to kobiety, które zobowiązały zachować dziewictwo do końca życia. W przeciwieństwie do zakonnic nie muszą jednak nosić habitów i przystosowywać się do zasad życia zakonnego. Symbolem ich wierności Bogu jest obrączka, którą każda z nich otrzymuje z rąk biskupa podczas ślubowania. Niedawno w sieci pojawiła mapa polskich diecezji, w których znajduje się najwięcej takich kobiet.
09.06.2017 | aktual.: 09.06.2017 14:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najwięcej dziewic konsekrowanych pochodzi z Krakowa, żyje tam ich aż 31 kobiet. Na drugim miejscu znajduje sję diecezja warszawska, z której wywodzi się 20 kobiet poślubionych Chrystusowi, na trzeciej pozycji plasuje się diecezja katowicka zrzeszająca 13 dziewic konsekrowanych. W Bydgoszczy i Drohiczynie nie ma ani jednej.
Dziewica konsekrowana może wykonywać zwyczajny zawód i ubierać się jak każda z nas. Jej codzienność nie musi się niczym różnić od tej naszej poza tym, że przez oddanie się Bogu decyduje się z nikim innym nie wiązać. Warto dodać, że pierwszą dziewicą konsekrowaną była Zofia Prochownik, która śluby czystości złożyła w 1991 r., w kaplicy domu arcybiskupów krakowskich. Na co dzień pracuje ona jako katechetka w parafii i w szkole w Skawinie pod Krakowem. - Dziewictwo konsekrowane to jest charyzmat w Kościele - nie można go trzymać w ukryciu, trzeba propagować - przekonuje.
- Zostałam poślubiona Temu, któremu służą Aniołowie; którego piękno podziwiają Słońce i Księżyc - to motto dziewic konsekrowanych, oddających się Chrystusowi i zobowiązujących do życia w czystości oraz służenia bliźnim. Przygotowania do konsekracji dziewic trwają kilka lat. Każda kobieta, która chce przystąpić do ślubowania, musi zgłosić się do biskupa. Następnie należy przedstawić opinię proboszcza i kilka innych dokumentów. Aby udowodnić swoje powołanie i dowiedzieć się bliżej, jak wygląda życie dziewic konsekrowanych, kandydatki uczestniczą w rekolekcjach i w dniach skupienia. Powinny też codziennie odmawiać Liturgię Godzin. Ponadto każda kandydatka otrzymuje opiekę w postaci kierownika duchowego.
Kobiet decydujących się na ofiarowanie dziewictwa Chrystusowi jest w naszym kraju coraz więcej. Jeszcze 8 lat temu było ich około 40, 4 lata temu 177, a dziś - 253. Te wyniki są zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczba Polaków odchodzących od Kościoła.
Polecamy także: 18-latka sprzedała swoje dziewictwo za 10 mln zł!