W poszukiwaniu idealnego tuszu do rzęs
Odpowiednio wytuszowane rzęsy podkreślają oczy, nadają spojrzeniu wyrazistości. Dobra mascara wydłuża i zwiększa objętość rzęs, czasem wyzwala teatralny efekt – bardzo mile widziany na wieczorne wyjścia. Stanowi zwieńczenia dzieła, jakim jest udany make up. Oprócz tradycyjnego, najbardziej popularnego czarnego tuszu, dostępne są również maskary kolorowe. Oto mini przewodnik po maskarach.
24.10.2011 | aktual.: 30.04.2012 13:39
Odpowiednio wytuszowane rzęsy podkreślają oczy, nadają spojrzeniu wyrazistości. Dobra mascara wydłuża i zwiększa objętość rzęs, czasem wyzwala teatralny efekt – bardzo mile widziany na wieczorne wyjścia. Stanowi zwieńczenia dzieła, jakim jest udany make up. Oprócz tradycyjnego, najbardziej popularnego czarnego tuszu, dostępne są również maskary kolorowe. Oto mini przewodnik po maskarach.
Istnieje kilka rodzajów tuszu, a to, który z nich zostanie użyty, zależy od typu rzęs, a także od tego, jaki efekt chce się uzyskać.
Po pierwsze: rodzaje tuszów
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tuszów do rzęs: są mascary podkręcające, pogrubiające i wydłużające. Oczywiście możemy również spotkać tusze pogrubiająco-wydłużające czy wydłużająco-podkręcające. Jak dobrać odpowiedni rodzaj do naszych rzęs? Gdy mamy długie i cienkie rzęsy, idealny będzie tusz pogrubiający. W przypadku cienkich i krótkich rzęs nie należy używać tuszów jedynie wydłużających, gdyż nie uzyska się odpowiedniego efektu. W takim przypadku idealne są tusze pogrubiające bądź pogrubiająco-wydłużające. Gdy rzęsy są gęste i krótkie, warto wybrać maskarę wydłużająco-podkręcającą.
● Maskara klasyczna – pomaga uzyskać bardzo naturalny efekt delikatnie podkreślonych rzęs. Tusze klasyczne najlepiej sprawdzają się w przypadku makijaży naturalnych.
● Maskara ułatwiająca rozczesywanie/rozdzielanie rzęs – tusze tego typu zaopatrzone są w specjalną szczoteczkę, która pozwala na dokładne rozłożenie kosmetyku na każdej rzęsie z osobna.
● Tusz pogrubiający – zwiększa objętość rzęs. Ma gęstą formułę, równomiernie pokrywa poszczególne włoski. Odpowiedni dla osób, które mają rzadkie rzęsy.
● Tusz przedłużający – najlepszy dla rzęs o krótkich włoskach.
● Tusz przedłużająco-pogrubiający – jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Zapewnia uzyskanie bardzo wyrazistego makijażu oczu. Tusze takie zaopatrzone są najczęściej w specjalne polimery wydłużające rzęsy oraz cząsteczki kaszmiru, które nadają efekt pogrubienia rzęs.
● Tusz pokręcający – jego działanie to zasługa odpowiednio wyprofilowanej szczoteczki, która ułatwia wywinięcie prostych rzęs oraz specjalnego składu produktu – specjalne składniki po wyschnięciu kurczą się powodując podkręcenie rzęs.
● Tusz wodoodporny – wynalazek Heleny Rubinstein nie rozmazuje się pod wpływem działania wody czy łez. Tusze te mogą być o tyle kłopotliwe, że często są trudno zmywalne.
● Tusz hypoalergiczny – przeznaczony dla alergików oraz osób noszących szkła kontaktowe, pozbawiony jest wszelkich substancji podrażniających soczewkę oka.
● Tusz dwufazowy – dla kobiet, które marzą o prawdziwie głębokim spojrzeniu i kruczoczarnych rzęsach; tusze dwufazowe często mają podwójną szczoteczkę – wpierw należy pomalować rzęsy bezbarwnym płynem, który ma za zadanie wydłużyć je, a następnie pokrywa się rzęsy czarnym płynem (właściwym tuszem).
POLECAMY:
Najbardziej klasyczny i popularny jest czarny tusz do rzęs. Pasuje do wszystkich kolorów oczu i do każdego makijażu. Jednak interesujące efekty można uzyskać stosując kolorowe maskary. Większość rodzajów tuszu dostępna jest też w wersji wodoodpornej. Szczoteczka dołączona do maskary ma tak samo istotny wpływ na wygląd makijażu rzęs, jak formuła kosmetyku. Włoski spiralki powinny być elastyczne, gęsto obsadzone i zróżnicowane pod względem długości. Dzięki temu tusz zostanie precyzyjnie i równomiernie rozprowadzony.
Po drugie: rodzaj szczoteczki
Wybierają tusz do rzęs zwróćmy również uwagę na kształt szczoteczki. Rzęsy cienkie i delikatne najlepiej maluje się szczoteczką o bardzo dużej ilości włosków, gdyż twarde, plastikowe szczoteczki nie docierają do miękkich włosków i w rezultacie rzęsy są niedomalowane. Jeśli nasze oczy są małe lub głęboko osadzone, idealnie sprawdzi się mała szczoteczka, gdyż duża może nie dotrzeć do nasady rzęs. W przypadku gęstych i twardych rzęs należy wybrać szczoteczkę plastikową, która maluje rzęsy jedna po drugiej i nie skleja ich.
Jak malować?
1. Rzęsy powinno się malować zawsze na końcu makijażu, by kolor nie wyblakł, bądź nie uległ zmianie pod wpływem pudru lub cieni do powiek.
2.Rzęsy maluje się raz, jeżeli są one gęste, w przeciwnym razie efektowniejszy wygląd otrzyma się dopiero po dwukrotnym ich pomalowaniu (po nałożeniu pierwszej warstwy należy zawsze odczekać stosowną chwilę, by tusz mógł wyschnąć).
3.Górne rzęsy pokrywa się tuszem w sposób zygzakowaty, tj. kierując szczoteczkę od nasady rzęs w prawo i lewo.
4.Dolne rzęsy maluje się z góry na dół, przy czym szczoteczka powinna być ustawiona pionowo.
5. Najlepiej najpierw wymalować dolne rzęsy, a później górne. Jeśli zrobimy odwrotnie, to najprawdopodobniej firanka z tuszu odbije się na górnej powiece, podczas patrzenia w górę w trakcie malowania dolnych rzęs.
6.Gdy chcemy nałożyć drugą warstwę tuszu, pierwszą od razu po nałożeniu rozczeszmy grzebykiem. Następnie chwilę odczekajmy, aż tusz wyschnie i nałóżmy drugą warstwę.
(jj/ma)