W sylwestra wyjadą na ulice. Podali już numery telefonów
Wyjadą na ulice Warszawy. Będą też w województwie pomorskim. OTOZ Animals po raz pierwszy pod tą nazwą uruchamia sylwestrowy patrol. Aktywiści będą jeździć tropem wystraszonych i zagubionych zwierzaków, niosąc im pomoc.
W sylwestrową noc wyjadą na ulice Warszawy i Pomorza. Podążą tropem wystraszonych hukiem petard i fajerwerków zwierząt.
"Zwierząt, które w stresie i w popłochu giną tysiącami, znajdując śmierć pod kołami samochodów lub gubiąc się, nie odnajdują już drogi do domu" - przekonują.
Na tropie zagubionych zwierzaków
Czym jest Sylwestrowy Patrol Animalsów? To koordynowana przez OTOZ Animals inicjatywa społeczna polegająca na pomocy zwierzętom wystraszonym hukiem petard i wystrzałów fajerwerków w sylwestrową noc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fajerwerki w sylwestra to horror dla zwierząt. Ekspert mówi, jak pomóc psu
"Naszym działaniem chcemy wesprzeć służby odpowiedzialne za zabezpieczenie uciekających zwierząt, które w tę noc będą miały wyjątkowo dużo pracy." - piszą organizatorzy.
Aktywiści będą reagować na zgłoszenia od mieszkańców Warszawy pod numerem alarmowym 723 300 200 oraz mieszkańców województwa pomorskiego pod numerem 517 274 947.
Po otrzymaniu wezwania wyślą na miejsce patrol, zabezpieczą zwierzę, odczytają chipa, a w razie konieczności przewiozą czworonoga do kliniki weterynaryjnej.
Będą próbować również skontaktować się z właścicielem, a w przypadku braku takiej możliwości przetransportują zwierzę do schroniska.
Koszmar sylwestrowej nocy
Dla wielu zwierząt sylwester to okres pełen stresu i niepokoju. Głośne wybuchy fajerwerków, huk petard, migotanie świateł – to wszystko wywołuje u nich lęk lub wręcz panikę.
Pamiętajmy, że zmysły zwierząt, szczególnie słuch i węch, są o wiele bardziej rozwinięte niż u ludzi. To, co dla nas może być jedynie efektownym widowiskiem, dla zwierząt może okazać się prawdziwym koszmarem. Fajerwerki to problem również dla niektórych ludzi.
"Co roku, poprzez nieostrożność, odnotowuje się też wiele wypadków podczas prób odpalania sztucznych ogni. Okres ten jest również trudny dla części osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, z zespołem stresu pourazowego (PTSD), bądź z innymi zaburzeniami." - pisze Ania, autorka profilu @aniladneanibrzydkie.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!