Nie zgub tego dokumentu. Inaczej świadczenie będzie głodowe

Nie zgub tego dokumentu. Inaczej świadczenie będzie głodowe

Nie zapomnij o kluczowym dokumencie podczas przejścia na emeryturę
Nie zapomnij o kluczowym dokumencie podczas przejścia na emeryturę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.03.2024 16:24, aktualizacja: 14.03.2024 18:07

Osoby, które wkrótce będą ubiegały się o emeryturę, muszą wiedzieć, że odpowiedni wiek i dokument o stażu pracy to nie wszystko. Oczywiście zaświadczenia od pracodawcy oraz referencje to podstawa, jednak aby uzyskać wyższe świadczenie, warto wykazać dodatkowe dokumenty.

Osoby, które chcą otrzymywać świadczenie emerytalne, muszą osiągnąć odpowiedni wiek, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istotny jest także staż pracy, który powinien wynosić odpowiednio, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. ZUS zaznacza, że każdy dodatkowy rok pracy przekłada się na wyższą emeryturę.

Zgodnie z polskim systemem emerytalnym, wysokość przyznawanego świadczenia emerytalnego jest uzależniona od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę kapitał początkowy poddany waloryzacji, środki zgromadzone na subkoncie oraz średnią dalszego trwania życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ważne, osoby urodzone przed 1949 rokiem otrzymują świadczenia emerytalne według zasad obowiązujących przed reformą z 1999 roku, natomiast osoby urodzone po 1949 roku mają świadczenia podzielone między dwa systemy. Część środków trafia na indywidualne konto prowadzone przez ZUS, a część jest przekazywana do Otwartego Funduszu Emerytalnego, które od 2014 roku jest dobrowolne.

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania świadczenia emerytalnego?

Dlaczego aby ubiegać się o wyższe świadczenia emerytalne, należy dostarczyć dodatkowe dokumenty? Od 1999 roku każda osoba ubezpieczona, jest wyposażona w osobiste konto w ZUS-ie. To w tym miejscu gromadzone są wszystkie należne składki (w przypadku osób zatrudnionych przez pracodawcę) lub opłacone osobiście po 1998 roku (w przypadku osób, które prowadzą działalność).

Przed tą datą ZUS nie miał obowiązku utrzymywania indywidualnych kont, co oznacza, że niektórzy muszą dostarczyć dokumentację dotyczącą zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia z okresu przed 1999 rokiem, aby ustalić kapitał początkowy.

Jakie dokumenty są więc potrzebne osobom, które przed 1999 rokiem rozpoczęły pracę? Oczywiście świadectwo pracy lub zaświadczenia pracodawców, jednak jeśli nie mamy tych dokumentów, możemy złożyć do ZUS-u: legitymację ubezpieczeniowe, umowy o pracę, opinie o pracy, legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, wpisy w "książeczkowym" dowodzie osobistym, pisma od pracodawcy np. o powołaniu do pracy, przyznaniu nagrody czy zmianie angażu, uwierzytelnione kopie dokumentów lub ich odpisy wydane przez archiwum bądź jednostkę, która zajmuje się przechowywaniem dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest zebrać zeznania byłych współpracowników.

Emerytura a inne świadczenia

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych lub korzystające z opieki społecznej powinny zgłosić się po zaświadczenie z urzędu pracy, lub odpowiedniego ośrodka. Natomiast kobiety, które przeszły przez urlop macierzyński, mogą dostarczyć kopie aktów urodzenia swoich dzieci w celu dokumentacji tego okresu. Dla osób, które ukończyły uczelnie wyższe przed 1999 rokiem, powinny potwierdzić swoje wykształcenie odpowiednim zaświadczeniem z uczelni.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta