Wcale nie tabletka. Lekarka o najlepszej metodzie antykoncepcji

Choć metod antykoncepcji jest wiele, żadna z nich nie daje 100 proc. pewności. Ginekolożka Karina Barszczewska tłumaczy, które są najskuteczniejsze według wskaźnika Pearla. Nie są to, bynajmniej, popularne wśród kobiet tabletki.

Lekarka wskazuje najlepszą metodą antykoncepcji
Lekarka wskazuje najlepszą metodą antykoncepcji
Źródło zdjęć: © Getty Images | Halfpoint Images

08.12.2024 | aktual.: 08.12.2024 14:43

"Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?" - to pytanie pojawia się wśród kobiet bardzo często. Wiele z nich szuka najlepszej opcji dla siebie, aby czuć się nie tylko dobrze pod względem samopoczucia, ale i bezpiecznie.

Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?

Dr n. med. Karina Barszczewska była gościnią podcastu "Bez tajemnic", gdzie została zapytana o najskuteczniejszą metodę antykoncepcji dla kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- (...) Jeżeli zapytamy, jaka jest najskuteczniejsza metoda określana wskaźnikiem Pearla [mierzy skuteczność danej metody antykoncepcyjnej], czyli najmniejszą ilością ciąż w trakcie jej stosowania, to najwyższą ma implant podskórny - taki pręcik, który jest podawany podskórnie na trzy lata i wydziela hormon Etonogestrel. I dzięki temu pacjentka ma antykoncepcję na trzy lata i nie musi przyjmować tabletek - wyjaśnia ginekolożka.

Cena implantu podskórnego waha się w granicach od 1000 do 1800 zł.

Metody antykoncepcji a wskaźnik Pearla

Jak najpopularniejsze metody antykoncepcji wypadają we wskaźniku Pearla? Zacznijmy od prezerwatyw, które są obecnie najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji przez pary w Polsce. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 15. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących prezerwatywy w ciągu roku w ciążę może zajść do 15.

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych, które znajdują się na drugim miejscu, wskaźnik Pearla wynosi od 0,1 do 7,6. Inaczej jest jednak, jeżeli chodzi o popularny wśród Polaków stosunek przerywany. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 4 do 23,6. Jeżeli jest stosowana w ciągu dni płodnych, wskaźnik rośnie nawet do 28 kobiet.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)