Wi‑fi będzie działać jak marzenie. Wystarczy, że zrobisz to

W dzisiejszych czasach, w niemalże każdym domu i mieszkaniu znajduje się router wi-fi, który pozwala na swobodne korzystanie z internetu z każdego miejsca w domu. Zdarza się jednak, że zasięg internetu staje się momentami tak słaby, że pobranie pliku graniczy z cudem. Dlaczego tak się dzieje?

Co zakłóca zasięg wi-fi?
Co zakłóca zasięg wi-fi?
Źródło zdjęć: © Unsplash

06.03.2023 | aktual.: 06.03.2023 21:19

Łącze przewodowe DSL lub ADSL, kablowy internet stacjonarny LAN, sieć radiowa i na końcu, szybkie łącze światłowodowe. Różni dostawcy, różne ceny i różne prędkości. Każdy może wybrać coś dla siebie. I choć trudno obecnie wyobrazić sobie brak swobodnego dostępu do internetu, bywa, że pomimo dużej szybkości przesyłania danych, internet zacina się, a momentami, wręcz znika.

Osłabienie zasięgu wi-fi może zirytować każdego

W czasach, kiedy coraz powszechniejsza jest praca zdalna, jakość łącza internetowego ma jeszcze większe znaczenie niż kiedyś. W trakcie pracy zdalnej niezbędny jest stabilny i mocny zasięg. Jeśli tak nie jest, w pracy mogą pojawić się poważne problemy, np. może wystąpić problem z dołączeniem do spotkania (zwłaszcza, jeśli jest na nim wiele osób) czy do niekompletnego przesłania danych, co jest szczególnie problematyczne dla osób pracujących w sektorze IT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jest to też trudne dla studentów mieszkających w kilka osób pod jednym dachem czy dużych rodzin. Problemy z zapisaniem prezentacji czy wypracowania to sytuacja, która może zirytować każdego. Podobnie jak nagłe, niezapowiedziane przerwanie oglądania bajki czy serialu.

Jak poprawić zasięg wi-fi?

Router wi-fi powinien znajdować się w miejscu, gdzie najwięcej osób korzysta z urządzeń elektronicznych podłączonych do internetu. Jeśli jednak sieć jest przeciążona, w przypadku np. ważnego calla czy pobierania dużego pliku, warto przenieść nośnik w miejsce, gdzie znajdować się będzie możliwie mało urządzeń elektronicznych.

Mimo dużej szybkości przesyłania danych, w każdym z mieszkań znajdują się przedmioty, które znacznie osłabiają jakość sygnału wi-fi. Należą do nich:

Inne routery w pobliżu - im większa ilość routerów w jednym pomieszczeniu, tym większa szansa na zakłócenie stabilności internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z jednego routera, za to możliwie jak najlepszej jakości.

Urządzenia elektroniczne - połączenie z internetem mogą zakłócić urządzenia takie jak tablet, konsola, radio czy nawet... mikrofalówka. Jeśli posiadasz takie urządzenia w domu, wówczas należy przenieść router możliwie jak najdalej od nich.

Telewizory - zakłócają one fale wi-fi rozchodzące się po mieszkaniu. Co więcej, jeśli router stoi w np. za telewizorem, co jest bardzo częstym przypadkiem w wielu domach, dochodzi do dodatkowego ograniczenia połączenia z internetem, ponieważ ściany telewizora działają wtedy niczym grube ściany, ograniczające rozproszenie internetu po mieszkaniu

Metalowe ozdoby - czyli tzw. bibeloty jak metalowe ramki czy figurki. Odbijają one fale wi-fi, przez co pogarsza się jego jakość

Akwaria dla ryb - choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, akwarium działa niczym ograniczający mur dla połączenia wi-fi. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć w domu rybek. Wystarczy przenieść router z dala od akwarium.

Problematyczne dla sygnału wi-fi mogą okazać się także grube ściany, takie jak np. w powojennych kamienicach. Mimo wielu zalet takie ściany znacznie osłabiają zasięg internetu. Podobnie w przypadku, kiedy mieszka się w wysokim bloku, w którym to wiele osób posiada router. Im ich więcej w bloku, tym wyższe prawdopodobieństwo, że może dojść do zakłóceń internetowych. Wówczas należy częstotliwość na 5 GHz i wszystko powinno działać, jak należy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)