Widzisz taki znak przy drzwiach? Bardzo zły znak

Złodzieje często znaczą mieszkania, które chcą okraść
Złodzieje często znaczą mieszkania, które chcą okraść
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Daniel Jedzura

13.07.2023 17:17, aktual.: 13.07.2023 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Złodzieje korzystają z różnorodnych technik, dzięki którym włamują się do cudzych domów i mieszkań. Szczególną czujność powinniśmy zachować w okresie letnim. Warto zwracać uwagę na symbole, jakimi złodzieje oznaczają mieszkania, które planują obrabować.

Na klatkach schodowych kilku bloków na jednym z krakowskich osiedli pojawiły się ogłoszenia, mające na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w okresie wakacyjnym. Powodem była plaga włamań.

Takie sytuacje w okresie urlopowym zdarzają się niestety w całej Polsce, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie odstępstwa od normy na klatkach schodowych oraz na pojawiające się na drzwiach lub ścianach symbole, które mogą być pozostawionymi przez złodziei znakami.

Policja ostrzega przed włamywaczami. Zwróć uwagę na te znaki

Wśród praktyk, stosowanych przez złodziei można zauważyć m.in. pozostawianie drobnych przedmiotów, jak monety, na wycieraczkach. Włamywacze naklejają też na drzwiach karteczki, zostawiają puste koperty lub wkładają ulotki do skrzynki. Jeśli nie zostaną zabrane — to jasny znak, że w mieszkaniu przez dłuższy czas nie ma nikogo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oznaczenia stosowane przez złodziei są różnorodne, dlatego powinno się zwracać uwagę na wszystkie odstępstwa od normy. W przypadku zaobserwowania niepokojących sygnałów warto sprawę zgłosić na policję.

Niepokojące symbole. Złodzieje stosują specjalny kod

Włamywacze często działają w zorganizowanych grupach, które za pomocą specjalnych symboli informują się wzajemnie o tym, czego można się spodziewać w danym domu lub mieszkaniu. Rysują wtedy długopisem, kredą lub ołówkiem symbol na drzwiach lub ścianie.

Diament może sugerować, że dom jest niezamieszkany. Krzyż bywa znakiem, że włamanie zostało już zaplanowane. Trójkąt może sugerować, że w domu mieszka samotna kobieta, zygzak — obecność psa wewnątrz, a pięć kółek albo kamyków, że w mieszkaniu znajdują się pieniądze. Z kolei przekreślony okrąg to sygnał, że w domu nie ma nic wartościowego.

Kody niestety nie są uniwersalne i mogą się różnić w zależności od miejsca oraz kreatywności złodziei. W publikacjach na ten temat często pojawiają się jednak pewne podobne oznaczenia. Aby mieć pewność, w przypadku zauważenia jakiegoś symbolu, można skonsultować się z najbliższym posterunkiem policji.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także