Pojawił się bez uderzenia? Chirurg mówi, czego to może być objaw

Jeżeli na twoim ciele często pojawiają się siniaki, powinieneś być bardziej uważny. Dr Karan Rajan, który jest chirurgiem, ostrzega przed konsekwencjami. Takie zmiany mogą być w skrajnych przypadkach objawem m.in. nowotworu krwi. Dlatego warto obserwować inne symptomy.

Kiedy siniaki powinny nas martwić? / zdjęcie poglądowe
Kiedy siniaki powinny nas martwić? / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | charnsitr

Siniaki są często przez nas bagatelizowane. Pojawiają się, kiedy się uderzymy i to właśnie z tym je kojarzymy. Okazuje się jednak, że rzadko, ale mogą być jednym z objawów poważnych chorób, takich jak nowotwór krwi. Zwłaszcza gdy nie powstają na skutek uderzenia. Lekarz przed nimi ostrzega.

Lekarz ostrzega przed siniakami

Dr Karan Rajan, który jest chirurgiem, zamieścił na swoim profilu na TikToku filmik z jedną z pacjentek. Młoda kobieta pojawiła się w jego gabinecie, ponieważ wyczuła na szyi małe guzki. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że ma nowotwór krwi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Kajan zaznaczył w swoim nagraniu, że guzki są tylko jednym z wielu objawów nowotworów. Pozostałymi mogą być siniaki, na które często nie zwracamy uwagi, zmęczenie, obrzęk węzłów chłonnych, niewyjaśniona utrata masy ciała i nocne poty.

Kiedy siniaki powinny nas martwić?

Kiedy należy udać się do lekarza z powodu siniaka lub siniaków? Jak oznajmił dr Kajan Rajan, jeżeli te pojawiają się razem z chociażby jednym z wyżej wymienionych objawów. Choć dodał, że tylko u niewielkiego proc. osób wykrywa się coś poważnego, "świadomość społeczna na temat objawów białaczki i chłoniaków jest bardzo niska".

Według zaleceń opublikowanych przez Oxford Urgent Clinic, klinikę w Missisipi w Stanach Zjednoczonych, powinniśmy udać się do lekarza z powodu siniaków, gdy:

  • pojawiają się bez wyraźnej przyczyny,
  • nie zmniejszają się lub nie znikają od dwóch do czterech tygodni,
  • sprawiają wrażenie innych niż poprzednie siniaki,
  • są bolesne i obrzęknięte,
  • podejrzewamy złamanie kości,
  • znajdują się w pobliżu oka, co wiąże się z pogorszeniem widzenia lub trudności z poruszaniem oka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
siniakisiniaklekarz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)