Trwa ładowanie...
d3buov0

Wino może wkrótce na dobre zniknąć z półek. Mamy złe wieści

Zbliża się weekend, a my mamy złą wiadomość. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że już niedługo nie wypijemy wina śródziemnomorskiej produkcji. Wszystko przez zmiany klimatyczne, które objęły ten region Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
wino
wino (Shutterstock.com, Fot: shutterstock.com)
d3buov0

Badania opublikowane w magazynie "Temperature" wyraźnie wskazują, że efekt cieplarniany może całkiem niedługo zrujnować uprawy winogron w obrębie Morza Śródziemnego. I nie chodzi tu tylko o to, że winogrona to rośliny, które bardzo gwałtownie reagują na wszystkie zmiany środowiskowe. Problemem staje się przede wszystkim kondycja pracowników. Osoby zatrudnione przy zbiorach winogron muszą bowiem pracować w temperaturach sięgających nawet 40 stopni Celsjusza.

   123RF.COM

Przez to zbiory są coraz mniejsze. Naukowcy szacują, że w ciągu roku jest to spadek nawet o 27 proc. Mniej zbiorów i trudniejsza sytuacja pracowników oznacza mniej winnic, a co za tym idzie mniej wina.

d3buov0

Na szczęście te smutne wieści dotyczą tylko obszaru śródziemnomorskiego. Winom kalifornijskim i iberyjskim nic nie grozi. Prawdziwy rozkwit przeżywają także winnice brytyjskie. W przypadku angielskich win musujących odnotowano ostatnio rekordowe skoki cen.

Ile kalorii ma alkohol?

d3buov0

Podziel się opinią

Share

d3buov0

d3buov0