Trwa ładowanie...

Wino może wkrótce na dobre zniknąć z półek. Mamy złe wieści

Zbliża się weekend, a my mamy złą wiadomość. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że już niedługo nie wypijemy wina śródziemnomorskiej produkcji. Wszystko przez zmiany klimatyczne, które objęły ten region Europy.

Wino może wkrótce na dobre zniknąć z półek. Mamy złe wieściŹródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d4hwg90
d4hwg90

Badania opublikowane w magazynie "Temperature" wyraźnie wskazują, że efekt cieplarniany może całkiem niedługo zrujnować uprawy winogron w obrębie Morza Śródziemnego. I nie chodzi tu tylko o to, że winogrona to rośliny, które bardzo gwałtownie reagują na wszystkie zmiany środowiskowe. Problemem staje się przede wszystkim kondycja pracowników. Osoby zatrudnione przy zbiorach winogron muszą bowiem pracować w temperaturach sięgających nawet 40 stopni Celsjusza.

123RF.COM
Źródło: 123RF.COM

Przez to zbiory są coraz mniejsze. Naukowcy szacują, że w ciągu roku jest to spadek nawet o 27 proc. Mniej zbiorów i trudniejsza sytuacja pracowników oznacza mniej winnic, a co za tym idzie mniej wina.

d4hwg90

Na szczęście te smutne wieści dotyczą tylko obszaru śródziemnomorskiego. Winom kalifornijskim i iberyjskim nic nie grozi. Prawdziwy rozkwit przeżywają także winnice brytyjskie. W przypadku angielskich win musujących odnotowano ostatnio rekordowe skoki cen.

Ile kalorii ma alkohol?

d4hwg90
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hwg90