Czy czekolada rzeczywiście poprawia nastrój, a słodzik, stosowany zamiast cukru, przyspiesza odchudzanie? Czy istnieje "wirus tycia", który dokłada nam kilogramów? Jest cała masa mitów na temat jedzenia. Oto odpowiedzi na wszystkie trudne pytania dotyczące diety.
Czy czekolada rzeczywiście poprawia nastrój, a słodzik, stosowany zamiast cukru, przyspiesza odchudzanie? Czy istnieje "wirus tycia", który dokłada nam kilogramów? Jest cała masa mitów na temat jedzenia. Oto odpowiedzi na wszystkie trudne pytania dotyczące diety.
PRAWDA Amerykańscy naukowcy odkryli, że adenowirus 36 - znany z tego, że powoduje zapalenie żołądka, pęcherza moczowego czy spojówek - może też sprzyjać tyciu! Działa tak, że wnika w komórki macierzyste, przekształcając je w tkankę tłuszczową. Jak można się nim zarazić? Dokładnie tak, jak w przypadku zwyczajnego przeziębienia - drogą kropelkową. AD-36 wywołuje jednak tak drobne objawy, że większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest zainfekowana. Szacuje się, że tym adenowirusem zarażonych jest ok. 30 proc. otyłych osób.
Na podst. książki Brain Food Karl Kruszelnicki /bodyandsoul.com (pho/sr)
Czekolada najlepszym antydepresantem
MIT Czekolada jest reklamowana jako świetny lek na wszelkie smutki. Tymczasem jeśli czekolada nas uszczęśliwia, to tylko na zasadzie "mechanizmu łasucha". Mózg po prostu rejestruje słodki smak jako coś przyjemnego i w odpowiedzi na miłe doznanie, produkuje "uczucie szczęścia". Niestety, jak dowiedli naukowcy, trwa to zaledwie trzy minuty. Wszystkie znamy także teorię o tym, że ten słodki przysmak posiada zdolność podwyższania poziomu serotoniny, która z kolei wpływa na nasz nastrój. Australijscy naukowcy poddają jednak to założenie w wątpliwość i twierdzą, że to wielkie oszustwo. Zbadali, że poziom serotoniny może się zwiększyć tylko wtedy, gdy zawartość białka w danym produkcie nie przekracza 2 proc. - tymczasem czekolada zawiera średnio ok. 5 proc. białka.
Szybkie jedzenie lodów szkodzi
PRAWDA Pochłanianie tego zimnego deseru może powodować silny ból głowy. Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili "lodowy" eksperyment, w ramach którego podzielili studentów na dwie grupy. Pierwsza grupa miała za zadanie zjedzenie lodów w czasie krótszym niż 5 sekund, a drugiej kazano zjeść podobną porcję lodów we własnym tempie. Co się okazało? Prawie 30 proc. osób z grupy "szybkojedzącej" skarżyło się na uporczywy ból głowy.
Wódka nie ma kalorii
MIT Wódka nie zawiera węglowodanów, jest jednak bogata w kalorie. Przykładowo, kieliszek o pojemności 30 ml zawiera 15 ml wody (to rzeczywiście zero kalorii) oraz 15 ml alkoholu (ok. 100 kalorii). Dodatkowo kobiety najczęściej mieszają wódkę z sokiem albo colą, a to już poważnie podwyższa wartość energetyczną takiego drinka.
Słodzik sprzyja odchudzaniu
MIT Stosowanie słodziku zamiast cukru wcale nie jest metodą na zbicie wagi. Zawiera on co najmniej tyle kalorii co cukier, przez co wprowadza w błąd naturalny mechanizm regulujący energię. W rezultacie człowiek szybciej robi się głodny i je więcej. Naukowcy z Uniwersytetu w Indianie przeprowadzili eksperyment na szczurach, który wykazał, że ten modny preparat to po prostu... dietetyczna pułapka. Słodzik sprawiał, że szczury szybciej były znowu głodne, co więcej - miały większy apetyt i w efekcie stawały się coraz grubsze. Ponadto były coraz mniej ruchliwe.
Dieta "popcornowa" nie szkodzi
MIT To mit, który światu "sprzedała" Madonna - swego czasu chwaliła się, że żywiła się wyłącznie prażoną kukurydzą i nie się jej nie stało. Gratulujemy, jednak dietetycy są zgodni, że popcorn nie jest wystarczającym pożywieniem. Przede wszystkim dlatego, że nie zawiera wystarczającej ilości witaminy B3 (znajdziemy ją m.in. w rybach, czerwonym mięsie, zielonych warzywach), która jest niezbędna dla naszego przetrwania. Dlatego pewne jest, że Madonna poza popcornem jadła jednak coś jeszcze, albo... przyjmowała witaminę w tabletkach.
Jedzenie jabłek jest zawsze tak samo zdrowe
I TAK, I NIE Jabłka są oczywiście zdrowe i stanowią źródło niezbędnych składników odżywczych. Dietetycy podkreślają jednak, że te owoce nie są już tak zdrowe jak przed kilkudziesięciu laty. Naukowcy zbadali, że dziś jabłka zawierają trzykrotnie mniej żelaza niż 60 lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że warto je jeść.
Na podst. książki Brain Food Karl Kruszelnicki /bodyandsoul.com (pho/sr)