FitnessWitamina B12 - właściwości, niedobór i nadmiar, dawkowanie, cena

Witamina B12 - właściwości, niedobór i nadmiar, dawkowanie, cena

Witamina B12, zwana kobalaminą, to substancja niezwykle potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy i krwionośny, chroni przed schorzeniami psychicznymi oraz nowotworami. Witamina B12 zapobiega anemii i wspomaga funkcje żelaza.

Witamina B12 - właściwości, niedobór i nadmiar, dawkowanie, cena
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

15.09.2018 19:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Witamina B12 - właściwości

Witamina B12 jest niezwykle ważna w procesie produkcji czerwonych krwinek, dlatego też niedobory czerwonej witaminy mogą powodować anemię. Warto pamiętać, że nieleczona anemia może przyczynić się do różnych zaburzeń pracy serca.

Kobalamina zaliczana jest do witamin z grupy B, dlatego też zapobiega gromadzeniu się homocysteiny, a co za tym idzie, uniemożliwia powstawanie takich chorób jak miażdżyca i zawał serca.

Witamina B12 wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Poprawia przede wszystkim wydajność mózgu i wzmaga koncentrację. Niedobór witaminy B12 może sprawić, że niektóre narządy (np. jelita) będą działać nieprawidłowo. Co więcej, czerwona witamina obniża poziom złego cholesterolu, poprawia nastrój i wykazuje działanie antydepresyjne.

Witamina B12 - źródła

Witamina B12 występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Kobalaminę znaleźć można też w podrobach (nerki, wątroba), rybach (śledzie, pstrąg), nabiale oraz jajkach. Dobrym źródłem witaminy B12 są też drożdże spożywcze.

Witamina B12 - niedobór i nadmiar

Narażeni na niedobór witaminy B12 są weganie i wegetarianie, ponieważ czerwoną witaminę znaleźć można przede wszystkim w mięsie. Niskiego stężenia witaminy B12 mogą spodziewać się osoby nadużywające alkoholu, cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, chorujące na anoreksję oraz seniorzy na stałe przyjmujący leki.

Niedobór kobalaminy może skutkować takimi problemami jak bóle mięśniowe, biegunki lub zaparcia, opóźnienie wzrostu, wypadanie włosów, senność i zaburzenia nastroju, a nawet problemy dermatologiczne, w tym trądzik oraz wysypkę.

Najwięcej witaminy B12 potrzebują kobiety karmiące piersią (2,8 μg/d na dobę). Czerwona witamina nie jest toksyczna, jednak zbyt długie przyjmowanie tabletek może wywołać objawy uczuleniowe, a nawet krwotoki z nosa.

Witamina B12 - dawkowanie

Witamina B12 jest bardzo ważna, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie. O suplementację czerwonej witaminy powinny zadbać przede wszystkim wegetarianie i weganie. Prawidłowe stężenie witaminy B12 w surowicy krwi to 165–680 ng/l, a *zapotrzebowanie dobowe na witaminę B12 *1-2 μg.

Witamina B12 - cena

Niedobory witaminy B12 można uzupełnić poprzez odpowiednią dietę, tabletki dostępne w aptece lub zastrzyki. Cena preparatów z witaminą B12 dostępnych w aptekach to ok. 15 zł za 30 kapsułek. Dawkowanie podane jest na każdym opakowaniu. Zwykle przyjmuje się ok. 2 mikrogramy na dobę. W przypadku dużych niedoborów witaminy B12 (np. anemii złośliwej)
przyjmuje się kobalaminę w zastrzykach (zwykle raz w miesiącu). Niestety taką kurację często trzeba prowadzić do końca życia.

Komentarze (1)