Witaminowe suplementy nie wpływają na nasze zdrowie!
27.12.2011 12:23, aktual.: 27.12.2011 15:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez suplementów diety. Sięgamy po tabletki multiwitaminowe głównie po to, żeby uspokoić swoje sumienie i upewnić się, że dostarczamy organizmowi niezbędne minerały.
Wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez suplementów diety. Sięgamy po tabletki multiwitaminowe głównie po to, żeby uspokoić swoje sumienie i upewnić się, że dostarczamy organizmowi niezbędne minerały. Okazuje się jednak, że być może zażywane przez nas środki wcale nie są takie dobroczynne. Najnowsze badania dowodzą, że tego rodzaju suplementy w najlepszym wypadku są obojętne dla naszego zdrowia.
Lekarze od lat tłumaczą, że w suplementach diety nie ma żadnych magicznych substancji. Tabletki zawierają mikroelementy dostępne w „zwykłym” jedzeniu. Często uważamy jednak, że potrzebujemy takiego dodatkowego wsparcia dla organizmu ze względu na niezdrowy tryb życia, który prowadzimy. Kawa, papierosy i jedzenie w pośpiechu z pewnością nie pomagają w zachowaniu wspaniałej formy.
Czy jednak nasze przypuszczenia, jakoby suplementy były swoistym kołem ratunkowym dla organizmu, są uzasadnione? Aby to sprawdzić, francuscy naukowcy z Uniwersytetu w Nancy przeprowadzili badania z udziałem 8112 ochotników. Przez okres 6 lat połowa z nich zażywała tabletkę zawierającą witaminy C i E, beta-karoten, selen i cynk. Reszta otrzymywała pigułkę placebo.
Jaki był wynik badań? Okazało się, że grupy eksperymentalna i kontrolna nie różniły się między sobą. Spożywanie suplementów w żaden sposób nie chroniło przed zachorowaniem na raka, nie zmniejszało też ryzyka pojawienia się problemów z układem krążenia. Wyniki zostały opublikowane w prestiżowym International Journal of Epidemiology. – Nie ma dowodu na to, że suplementy diety powodują, iż nasz organizm funkcjonuje lepiej – zaznaczają naukowcy na łamach czasopisma.
Niektórzy argumentują, że mimo znikomego lub żadnego wpływu na zdrowie, suplementy nadal warto brać, ponieważ zyskujemy dzięki nim dobre samopoczucie. Badania obalają jednak również tę tezę. Nie stwierdzono bowiem znaczących różnic między grupami również w tej kwestii.
- Ludzie wierzą, że witaminowe suplementy ustrzegą ich przed wieloma chorobami, jednak są w błędzie – mówi Catherine Collins, dietetyk z St George’s Hospital w Londynie. – To strata pieniędzy. Ludzie zażywający suplementy funkcjonują tak samo jak osoby nie korzystające z tego typu wspomagania. Są tak samo sprawni, mają podobne ciśnienie krwi, czują się tak samo szczęśliwi lub smutni.
Tekst: na podst. The Daily Mail/(sr/kg)