Wizażystka idealna – po czym ją rozpoznamy?
Zazwyczaj same wykonujemy makijaż. Do pracy, na co dzień, na imprezę, czy Sylwestra. Nadchodzi jednak czasem taki moment – ślub, wielki bal, ważne spotkanie - że zaczynamy rozglądać się za wizażystką, chcąc bez stresu oddać się w ręce profesjonalistki, która zrobi nas na bóstwo.
20.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 23:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zazwyczaj same wykonujemy makijaż. Do pracy, na co dzień, na imprezę, czy Sylwestra. Nadchodzi jednak czasem taki moment – ślub, wielki bal, ważne spotkanie - że zaczynamy rozglądać się za wizażystką, chcąc bez stresu oddać się w ręce profesjonalistki, która zrobi nas na bóstwo. Taką mamy przynajmniej nadzieję. Jak znaleźć odpowiednią wizażystkę? Jak poznać, że mamy do czynienia z fachowcem?
Wizażysta (makijażysta, makeupista) jest osobą zajmującą się zawodowo kreowaniem i stylizacją twarzy. Wizażysta bywa mylony z charakteryzatorem, kosmetyczką czy stylistą. Zawody te są jednak zupełnie inne. Charakteryzator to profesjonalista, który za pomocą kosmetyków, peruk, zarostów i innych środków nadaje twarzy i sylwetce nowe cechy. Kosmetyczka świadczy usługi związanych z zachowaniem zdrowia, pielęgnacją i upiększaniem. Stylista natomiast dobiera garderobę i dodatki.
Na pierwszy rzut oka....
Wizażystka (lub wizażysta – mężczyźni również zajmują się tym fachem) powinna dobrze się prezentować. Szczególnie jeśli chodzi o wygląd dłoni i paznokci, makijaż oraz doskonale dobrany strój.
I dalej...
Wizażystka powinna ponadto dysponować wiedzą na temat technik makijażu, analizy kolorystycznej, stylizacji sylwetki. Powinna być otwarta na nowości oraz powinna umieć słuchać klienta. Powinna być odpowiedzialna i punktualna.
* Dołącz do fanów serwisu KOBIETA.WP.PL na Facebooku i wygrywaj nagrody! *Warsztat pracy – też jest ważny, czyli z czym przyjechała do nas wizażystka.
W dobrze zaopatrzonym kufrze powinny się znaleźć:
zestaw co najmniej kilkunastu pędzli z naturalnego włosia, mile widziane również pędzle z włosia syntetycznego (przydatne w sytuacji, kiedy klientka ma alergie na włosie zwierząt) gąbeczki do nakładania podkładu
waciki, płatki kosmetyczne, patyczki higieniczne itp.
zalotka do rzęs, temperówka
szpatułka do aplikacji kosmetyków (niedopuszczalne jest wydłubywanie np. kremu z pudełeczka palcem),
preparaty do demakijażu
krem pielęgnacyjny
preparat do dezynfekcji pędzli
bazy pod makijaż, korektory – w różnych kolorach i o różnej konsystencji krycia
podkłady – różne kolory, różne konsystencje
sypkie pudry matujące, bronzery, róże w różnych kolorach
cienie do powiek – matowe, perłowe, tonacje ciepłe, zimne
pomadki do ust i błyszczyki – różne kolory, różne stopnie krycia i błyszczenia
kredki, konturówki, eye-liner
tusz do rzęs – zwykły i wodoodporny, czarny i brązowy
sztuczne rzęsy, klej do rzęs, pęseta
utrwalacze makijażu
Nie jest tego mało. Jeśli zatem zobaczymy, że wybrana przez nas wizażystka wyjmuje ze swojej torebki małą kosmetyczkę i chce zabierać się do pracy, to raczej... wymalujmy się same.
Oczywiście istotna jest technika malowania, umiejętności, wiedza i zawartość kufra. Jednak najważniejsza powinna być higiena, czyli dezynfekcja pędzli po skończonym makijażu, używanie jednej gąbeczki do jednej twarzy, mycie rąk przed każdym makijażem. Stan kosmetyków w kuferku również jest bardzo istotny – nie chciałybyśmy być umalowane przeterminowanymi produktami, nie ważne jak bardzo profesjonalnymi.
Co o niej wiemy?
Czyli szukamy opinii na lokalnych forach internetowych, lub konsultujemy się z koleżankami, które miały do czynienia z wizażystkami. Sprawdzamy, czy dana wizażystka ma swoją stronę internetową – jeśli tak, to oczywiście wnikliwie ją oglądamy, z naciskiem na galerię zdjęć, czyli dokumentację zawodowych umiejętności.
Ceny
Ile kosztuje profesjonalny makijaż? Zależy to z pewnością od miasta – np. w Legnicy będzie nieco taniej niż w Warszawie, czasem też można wynegocjować rabat, gdy np. w jednym miejscu decyduje się na makijaż więcej osób. Cena profesjonalnego makeupu z dojazdem do klientki nie schodzi jednak poniżej 100 zł, czasem jest nawet sporo wyższa (topowi wizażyści, wizażyści znani z mediów).
Na zakończenie
Dobra wizażystka jest rozchwytywana. Więc jeśli planujesz skorzystanie z jej usług na studniówkę, Sylwestra czy ślub, zacznij poszukiwania odpowiednio szybko. Może się okazać, że naszą ślubną sierpniową sobotę wybrana przez nas wizażystka ma już w styczniu całkowicie zajętą.
(jj/ma)