Wlej do kopca. Krety uciekną co do jednego

Wlej do kopca. Krety uciekną co do jednego

Jak wygonić krety z ogrodu? - zdjęcie ilustracyjne
Jak wygonić krety z ogrodu? - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.04.2024 15:13, aktualizacja: 20.04.2024 16:43

Mimo uroczej aparycji, krety stanowią niemałe wyzwanie dla miłośników ogrodnictwa. Kopiąc tunele, niszczą korzenie roślin, co prowadzi do ich słabego wzrostu, a nawet obumarcia. Oto kilka sposobów na humanitarnie wygonienie kretów z ogrodu.

Kiedy temperatura rośnie, dżdżownice wybudzają się z zimowego snu, a to z kolei sprawia, że krety, które się nimi żywią, zaczynają polowanie. Kret jest w stanie w ciągu dnia stworzyć tunel o długości nawet 15 m, przy okazji tworząc charakterystyczne kopce. Mimo swoich niewielkich rozmiarów kret podczas kopania może naruszyć systemy korzeniowe roślin. W jaki sposób pozbyć się zwierzaka, bez stosowania niehumanitarnych środków? Wiele z tych sposobów znały już nasze babcie.

Zaopatrz się w jeden produkt. W mig przegoni krety

Mimo że powszechnie kret jest uznawany za szkodnika, tak naprawdę nim nie jest. Ba! Objęty jest nawet częściową ochroną. Wiele osób zastanawia się, dlaczego ochrona dotyczy istoty, która szkodzi ogrodom. W rzeczywistości kret jest kluczowym elementem ekosystemu. Jako drapieżnik żywi się larwami dżdżownic, pędrakami oraz małymi gryzoniami, które również mogą siać spustoszenie. Jednak nikt nie chce mieć charakterystycznych kopców w ogrodzie. Jak im zaradzić? Podpowiadamy poniżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli zauważysz kopiec kreta na działce, najlepiej zadziałać od razu. Pamiętajmy, że zabijanie tych zwierzaków jest zabronione. Zastosujmy bardziej humanitarne metody, które zachęcą kreta do opuszczenia naszego ogrodu. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak się może wydawać.

Aby skutecznie pozbyć się kreta, należy zdawać sobie sprawę z tego, czego stworzenie to nie toleruje. Zwierzaki te nie cierpią głośnych dźwięków, wibracji ani pewnych charakterystycznych zapachów. Wobec tego, żeby wypędzić kreta z ogrodu, należy wlać do kopca... maślankę. Kret nie znosi tego aromatu.

Oprócz maślanki warto wrzucić do kopca zmiażdżoną główkę czosnku oraz cytrynę, ponieważ te zapachy również są dla kreta wyjątkowo nieprzyjemne. Poza umieszczaniem tych produktów w kopcu dobrym pomysłem jest też użycie odstraszacza dźwiękowego. Wystarczy umieścić długi kij w ziemi i na jego szczycie założyć pustą plastikową butelkę lub metalową puszkę. Jeżeli pamiętamy odwiedziny u rodziny na wsi, z pewnością przypomnimy sobie, że babcie często decydowały się właśnie na tę ostatnią metodę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta