UrodaWłosy na diecie

Włosy na diecie

Nawet najlepszy szampon czy odżywka nie uratuje naszych włosów, jeśli nie zadbamy o ich kondycję od wewnątrz. To bowiem, co i w jakich ilościach jemy, ma wpływ nie tylko na nasze odczucia smakowe, ale i wygląd oraz kondycję naszych włosów.

Włosy na diecie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.06.2007 | aktual.: 25.06.2007 15:56

Nawet najlepszy szampon czy odżywka nie uratuje naszych włosów, jeśli nie zadbamy o ich kondycję od wewnątrz. To bowiem, co i w jakich ilościach jemy, ma wpływ nie tylko na nasze odczucia smakowe, ale i wygląd oraz kondycję naszych włosów.

Włosy, tak jak najpiękniejsze kwiaty w ogrodzie, trzeba nie tylko pielęgnować i przycinać, ale przede wszystkim „nawozić”, czyli właściwie i zdrowo odżywiać, bowiem większość kłopotów, które miewamy z włosami czy ze skórą głowy, wynika z niedoboru potrzebnych minerałów i witamin. Te natomiast najłatwiej i najszybciej możemy dostarczyć naszym włosom właśnie w codziennej diecie, dbając o to, by na naszym talerzu nie zabrakło potraw bogatych między innymi w aminokwasy, białko, cynk czy żelazo.

Co zatem warto jeść ze smakiem nie tylko dla własnej przyjemności, ale i dla dobra naszych włosów...

By szybciej rosły

Czasem wydaje nam się, że nasze włosy zatrzymały się w miejscu i ani o milimetr nie chcą urosnąć. Dzieje się tak zwykle, ponieważ niedobór konkretnych składników w naszej diecie spowalnia przemianę materii komórek, hamuje porost włosów, a nawet powoduje ich wypadanie.

Za wzrost włosów najbardziej odpowiedzialne są witamina A, witaminy z grupy B, cynk i krzem, które nie tylko sprawiają, że włosy rosną szybciej, ale również poprawiają ich strukturę i wytrzymałość. Aby zatem przyspieszyć porost włosów, warto między innymi pić tran, wodę mineralną, mleko, jeść warzywa – a głównie marchewkę, pomidory, groch i kiełki pszenicy, z mięs zajadać się wołowiną i wątróbką, z darów morza krewetkami, ostrygami i rybami, a na deser... truskawkami.

By lśniły

Lśniące włosy mogą mieć nie tylko gwiazdy w reklamach, ale praktycznie każdy z nas. Do tego też oprócz odpowiedniej pielęgnacji wystarczy właściwa dieta. Aby nasze włosy lśniły, musimy zadbać o właściwą przemianę materii, dzięki której cebulki włosów dostaną nową dawkę energii. W tym z pomocą mogą przyjść między innymi kwas pantenowy, witamina B6, E, H (zwana też biotyną) oraz cynk.

Składniki te przyczyniają się między innymi do tego, że łamliwe i matowe włosy regenerują się, nabierają siły, sprężystości i blasku. Aby to osiągnąć wystarczy jeść potrawy bogate w wymienione minerały i witaminy, a zatem zadbać o obecność na naszym talerzu między innymi nieoczyszczonego ryżu, soi, pszenicy, drożdży, orzechów oraz liściastych warzyw, papryki czy pieczarek.

By się nie przetłuszczały Tłuste strąki to bolączka wielu kobiet. Nawet przy starannej codziennej pielęgnacji ciężko uniknąć przetłuszczania się włosów. Można jednak nieco zmniejszyć łojotok skóry głowy, wspomagając się dietą bogatą przede wszystkim w witaminy z grupy B i cynk. Składniki te zawarte w dużych ilościach między innymi w rybach, drożdżach, jajach, bananach i otrębach regulują łojotok skóry.

By nie wypadały

Kiedy tracimy włosy, jest to prawdziwy alarm, jaki wysyła nasz organizm. Zwykle dzieje się tak, kiedy całe nasze ciało jest w bardzo złej kondycji – pod wpływem silnego stresu, po przebyciu ciężkiej choroby lub ciąży i wreszcie, kiedy przez dłuższy czas dopuszczałyśmy do istotnych zaniedbań w diecie lub usilnie się odchudzałyśmy.
W takiej sytuacji na ratunek naszej fryzurze może przyjść dieta bogata w aminokwasy, proteiny, żelazo, cynk i witaminy z grupy B. Składniki te są doskonałym materiałem budulcowym dla włosów, dodają energii, transportują tlen do komórek skóry głowy, dzięki czemu istotnie wzmacniają rosnące włosy i tym samym chronią je przed wypadaniem.

Aby szybko odzyskać bujną czuprynę, warto zatem jeść dużo ryb, drobiu, wołowiny, mleka i produktów mlecznych, orzechów, zielonego groszku, moreli i malin.

By powstrzymać łupież

Łupież to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości włosów, a raczej skóry głowy. Wynika z zaburzeń naturalnego procesu złuszczania się naskórka głowy, którego jedną z przyczyn może być dieta uboga w cynk, żelazo, magnez oraz witaminy A, E oraz z grupy B. Jednocześnie często osoby skarżące się na łupież, jedzą zbyt wiele bogatych w tłuszcze mięs i wędlin, które dodatkowo wzmagają nadmierne złuszczanie się naskórka. Dlatego ulgę w tej przykrej dolegliwości może przynieść dieta bogata w tłuste ryby morskie, pestki słonecznika, płatki zbożowe, marchew czy masło.

By były mocne, gęste i zdrowe...

...czyli jednym słowem takie, o których marzy każda z nas niezależnie od ich długości i koloru. Włosy będą lśniące, mocne, niepodatne na łamliwość i rozdwajanie się końcówek oraz sprężyste i łatwe w rozczesywaniu i układaniu tylko pod warunkiem, że zostaną porządnie odżywione – od cebulek aż po same końce. I to właśnie to solidne odżywienie oznacza kompleksową dietę, w której nie może zabraknąć praktycznie żadnego ze składników – minerałów i witamin, które ratują nasze włosy w przypadku wszystkich wyżej wymienionych dolegliwości.

Dobra dieta dla włosów jest bowiem skuteczna tylko wtedy, kiedy zawiera wszystkie mikroelementy wymieszane w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)