Blisko ludziWojna po rozstaniu! Jak jej uniknąć?

Wojna po rozstaniu! Jak jej uniknąć?

Wojna po rozstaniu! Jak jej uniknąć?

Zakończyć związek z klasą to nie lada wyzwanie

Koniec związku najczęściej wiąże się z silnymi emocjami, pretensjami i żalem, bo partner zdradził, okłamał, złamał serce. W tej sytuacji trudno zachować zimną krew. Tymczasem warto policzyć do 10. i rozmawiać ze sobą spokojnie, szczególnie, kiedy macie wspólne dzieci i nie można spalić za sobą mostów. Jak rozstać się z kulturą, bez wzajemnych oskarżeń i złorzeczeń na byłego partnera?

Tekst: Monika Doroszkiewicz

1 / 5

Podejmij decyzję

Obraz
© Jupiterimages

Lęk przed życiem w pojedynkę często sprawia, że tkwimy w związkach, w których nie jesteśmy szczęśliwi. Strach przed podjęciem ryzyka jest duży, ale jak mówi przysłowie: kto nie ryzykuje, ten nie ma, w tym wypadku - satysfakcjonującego życia. Przemyśl, wszystkie za i przeciw. Zadaj sobie pytanie: Co do niego czuję? Dlaczego jestem z tym człowiekiem? Kiedy podejmiesz już decyzję, bądź konsekwentna, nawet jeżeli twój partner będzie obiecywał poprawę.

2 / 5

Mowa końcowa

Obraz
© Jupiterimages

Zanim zdecydujesz się, co chcesz powiedzieć na pożegnanie, dobrze to przemyśl. Najlepiej spisz sobie na kartce „mowę końcową”. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć. Przebieg rozmowy w dużym stopniu zależy też od tego, co ma do przekazania nam druga strona. Jeśli związek był krótki, nie musisz wygłaszać wielkich tyrad. Jeśli jednak spędziłaś z partnerem więcej czasu, więcej jest też rzeczy do omówienia. Postaraj się, mimo wszystko, powiedzieć, co dobrego doświadczyłaś w tym związku. Jeśli to Ty podjęłaś decyzję o rozstaniu, wytłumacz mu powody, ale pamiętaj, żeby zrobić to możliwie delikatnie. Unikaj banałów w stylu – zostańmy przyjaciółmi. Niech rozmowa będzie szczera i poważna. Dobrze wybierz miejsce na to spotkanie. Najlepiej jeśli będzie neutralne. Pamiętaj, żeby było ciche i spokojne. Hałas zrobi niepotrzebnie nerwową atmosferę.

3 / 5

Problem z rzeczami

Obraz
© Jupiterimages

Nie pakuj jego rzeczy i nie wystawiaj za drzwi. Nie przekazuj też przez znajomych. Nie należy w ten sposób mieszać do Waszego życia osób trzecich. Koniecznie umówicie się na konkretny dzień i godzinę. Niech sam je spakuje i zabierze. Jeśli jest to dla Ciebie bolesna chwila, nie musisz na to patrzeć, możesz zająć się czymś w innym pokoju.

4 / 5

Podział majątku

Obraz
© Jupiterimages

To często najbardziej drażliwa kwestia podczas rozstania. Nie załatwiaj takich spraw przez telefon, czy podczas przypadkowego spotkania na ulicy. Poproś go o spotkanie na neutralnym gruncie, nie w mieszkaniu, które jest obiektem dyskusji. Rozmawiajcie tylko o wspólnym majątku, nie rozgrzebujcie ran. To tylko utrudni dojście do kompromisu. Na rozstrzygnięcie innych spraw będzie jeszcze czas. Najpierw spróbuj się z nim porozumieć, a dopiero kiedy rozmowa nie przyniesie efektu, sięgnij po pomoc prawną.

5 / 5

Życie po rozstaniu

Obraz
© Jupiterimages

Kiedy już przejdziesz przez trudne rozmowy i dogadacie się w sprawie podziału majątku, postaraj się zacząć życie bez "byłego". Nie śledź każdego jego kroku w serwisach społecznościowych, nie pojawiaj się „przypadkiem” w miejscu, gdzie na pewno go spotkasz, nie wysyłaj mu sms-ów. Zachowaj klasę. Poza tym, takie postępowanie nie tylko Cię kompromituje, ale też nie pozwala o nim zapomnieć. Postaraj się wyciszyć i poświęć czas na lekturę; spotkania z przyjaciółmi; imprezy do białego rana, których on nie lubił; albo naukę języka fińskiego. Wychodź do ludzi, w samotności wszystko wydaje się trudniejsze. Pozwalaj sobie na emocje. To zupełnie naturalne, że jest Ci smutno, tęsknisz i czasami chce Ci się płakać. Pamiętaj jednak, że czas leczy rany, życie nie stoi w miejscu, a przed Tobą nowy, może lepszy i trwalszy związek.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

eksrozstanierozwód

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)