Wpatrz się uważnie w spiralę. Efekt cię zaskoczy

Iluzje optyczne to jedne z ulubionych wyzwań internautów. Od wielu lat to hasło cieszy się ogromną popularnością w sieci. Zagadki wzrokowe mają na celu przetestowanie spostrzegawczości, ale nie tylko. Często mówią o charakterze, a niektóre też o kondycji naszego zdrowia.

Iluzja optyczna
Iluzja optyczna
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.07.2023 11:42

Iluzje optyczne potrafią wprowadzić nasz umysł w zakłopotanie. Często sprawiają, że nie wiemy, czy to, co widzimy, jest rzeczywistością. Niektóre z takich łamigłówek służą poprawie kondycji naszego mózgu, inne potrafią pomóc w ocenie wzroku. Psychologowie z Uniwersytetu w Glasgow odkryli, że wpatrywanie się w czarno-białe spirale, może poprawić widzenie i pomóc w odczytaniu nawet małego druku.

Psychologowie pokazali grupie ludzi iluzję optyczną

W trakcie badań pokazano iluzje grupie 74 osób. To pozwoliło na sprawdzenie, jak wpływa złudzenie optyczne na poprawę widzenia. 

- Odkryliśmy, że ostrość widzenia, w tym zdolność dostrzegania drobnych szczegółów, może zostać wzmocniona przez iluzję, znaną jako "efekt rozszerzającego się ruchu fal" - powiedział dr Martin Lages w rozmowie z "The Sun".

Według naukowca, pod wpływem iluzji grupa respondentów wykazywała zdolność rozczytania nawet najmniejszych czcionek, które do tej pory były dla nich problematyczne. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do testów użyto tzw. tablicy Snellena, na której należy odczytać litery lub cyfry z tablicy, która została umieszczona w odpowiedniej odległości od miejsca, w której siedzi osoba badana. Na tablicy znajdują się rzędy liter o różnej wielkości, a rozmiar czcionki zmniejsza się ku dołowi.

Na początku zespół badaczy spisał wyniki odczytanych znaków z tablicy, a następnie pokazał osobom testowanym złudzenie optyczne z czarno-białą spiralą. Osoby, które przyznały, że spirale obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, doświadczyli krótkiego okresu lepszego widzenia i ostrości wzroku.

Iluzja optyczna
Iluzja optyczna © Adobe Stock

Po ponownym odczycie z tablicy Snellena badani byli w stanie lepiej odczytać zapisane symbole niż za pierwszym razem. 

Spirale kręcące się w przeciwną stronę przyniosły odwrotny efekt

Psychologowie zauważyli też, że osoby, które widziały spirale kręcące się w przeciwną stronę niż ruch wskazówek zegara, doświadczały krótkotrwałego pogorszenia wzroku.

- Byliśmy pod wrażeniem spójności efekt. Według danych, osoby widzące ruch w prawą stronę na chwilę po badaniu widzieli znacznie lepiej. Z kolei ci, którzy doświadczyli ruchu w lewą stronę mieli odwrotnie - powiedział dr Rob Jenkins z Uniwersytetu w York.

Co prawda wyniki testu były krótkotrwałe, jednak wykazuje to, że sprawdzanie swojej spostrzegawczości oraz rozwiązywanie łamigłówek optycznych może pozytywnie wpłynąć na nasz zmysł wzroku.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)