Wpływ słońca na cerę
Światło słoneczne jest niezbędne dla organizmu człowieka. Wpływa m.in korzystnie na na autonomiczny układ nerwowy, powoduje wzmożenie przemiany materii i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto chyba każdy chciałby cieszyć się piękną opalenizną.
Światło słoneczne jest niezbędne dla organizmu człowieka. Wpływa m.in korzystnie na na autonomiczny układ nerwowy, powoduje wzmożenie przemiany materii i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto chyba każdy chciałby cieszyć się piękną opalenizną. Jednak korzystanie z Słońca bez umiaru może spowodować raka skóry. Dlatego koniecznie powinno się zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
Modna opalenizna
Jeszcze nie tak dawno (ok. 100 lat temu)opalenizna kojarzyła się przynależnością do niższych klas społecznych. Opaleni byli tylko ludzie pracujący na słońcu: rolnicy, robotnicy, ogrodnicy. Dopiero w drugiej połowie XX wieku stała się powszechnie modna i uznano ją za symbol zdrowia.
Zdrowe opalanie
Nie ma wątpliwości, że kąpiele słoneczne mają korzystny wpływ na samopoczucie. Dzięki opaleniźnie zwiększa się odporność człowieka na zakażenia bakteriami chorobotwórczymi. Słońce uczynnia produkcję witaminy D3 w organizmie, która jest niezbędna, abyśmy mogli przyswajać wapń i inne minerały z substancji. Niektóre schorzenia (np.bezpłodność) leczy się helioterapią - metoda leczenia polegająca na naświetlaniu całego ciała lub jego części promieniowaniem Słońca.
Ponadto światło korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka.Latem mniej osób zapada na depresje niż jesienią i zimą. Dlatego w krajach Europy Północnej gdzie Słońce świeci rzadko stosuje się wyjątkowo silne oświetlenie sztuczne, które imituje światło naturalne.
Co za dużo to niezdrowo
Jednak mimo niezaprzeczalnych korzyści dla ludzkiego zdrowia, opalanie w nadmiarze może przyczynić się do powstania uczuleń, szybszego starzenia się skóry oraz raka. Promieniowanie UVB w zbyt dużej dawce, powoduje na skórze odczyn rumieniowo-zapalny. Podczas tworzenia się rumienia może ulec uszkodzeniu białko komórek, które chronią przed nowotworami w tym najgroźniejszym - czerniakiem. Szczególnie narażeni na wystąpienie rumienia narażone są osoby o jasnej karnacji. Ponadto niektóre perfumy i leki np. sulfonamidy użyte podczas opalania mogą wywołać reakcje uczuleniowe.
Na promieniowanie słoneczne szczególnie wrażliwe są małe dzieci. Dlatego należy pamiętać, że dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle się opalać. W godzinach największego nasłonecznienia, tj. miedzy 11 a 16 najmłodsi nie powinni być narażani na działanie szkodliwych promieni.
Zdradliwy cień
Cień wbrew pozorom nie chroni przed szkodliwym promieniowaniem; zatrzymuje je tylko w 60%. Na oddziaływanie szkodliwego promieniowania jesteśmy narażeni także w pochmurny dzień. Chmury przepuszczają 40% - 50% promieni UVB.
Niezbędna ochrona
Na rynku jest dostępnych wiele kremów z filtrem ochronnym. Dla każdego typu skóry powinno się dobrać inny filtr.
Osoby o typie celtyckim: włosy jasny blond lub rude, bardzo jasna skóra, oczy o kolorze niebieskim, szarym lub zielonym - powinny używać preparatu z filtrem SPF minimum 30. Natomiast filtr SPF 25 jest odpowiedni dla typu europejskiego o jasnej karnacji, który charakteryzuje się bardzo jasną skórą; niebieską, szarą lub zieloną barwą oczu oraz włosami w kolorach od blondu do brązowych. Z kolei typ europejski o ciemnej karnacji odznacza się ciemną barwą włosów, jasnobrązową skórą i oczach szarych lub brązowych. Dla tego typu odpowiedni jest filtr SPF powyżej 15. Osoby typie śródziemnomorskim powinny stosować preparaty filtrem SPF powyżej 10.
* Alternatywne sposoby na opaleniznę*
Jeśli pogoda na urlopie nie dopisze to możemy opalić się korzystając z solarium lub z samoopalacza. Jednak wtedy nie skorzystamy z dobroczynnego wpływu słońca na nasz organizm.