Wrzuć do muszli. Wystarczy kwadrans, by lśniła

Wrzuć do muszli. Wystarczy kwadrans, by lśniła

Kamień w muszli jest nie tylko nieestetyczny, ale i niehigieniczny
Kamień w muszli jest nie tylko nieestetyczny, ale i niehigieniczny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KPL
12.03.2024 09:38, aktualizacja: 12.03.2024 09:54

Muszla klozetowa jest nieustannie wystawiona na działanie wody, co prowadzi do powstawania trudnego do usunięcia osadu kamiennego. Odkryj trik, dzięki któremu armatura będzie lśnić nowością, a po kamieniu nie zostanie nawet ślad.

Czyszczenie muszli klozetowej jest konieczne nie tylko z przyczyn sanitarnych, lecz również dla zachowania estetyki, ponieważ kamień szybko gromadzi się w jej wnętrzu. Żele do WC często okazują się nieskuteczne pod wodną powierzchnią, nie radząc sobie z osadem. Jednak istnieje sposób, który poradzi sobie nawet z tym niedostępnym miejscem. Środek możesz przygotować samodzielnie, wykorzystując produkty, które prawdopodobnie znajdziesz w swoim domu.

Wrzuć to do muszli. Pozbędziesz się kamienia

Wszyscy dobrze wiemy, że nic tak skutecznie nie rozpuszcza kamienia, jak ocet czy kwasek cytrynowy. Ale w sytuacji, gdy kamień znajduje się poniżej poziomu wody, zwykły sposób może nie wystarczyć. Wtedy kwas potrzebuje pomocy, którą zapewni mu... soda oczyszczona. Kwas i soda reagują ze sobą, dzięki czemu jeszcze efektywniej działają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oto przepis na domowy odkamieniacz do muszli klozetowej. Zrobisz go z produktów dostępnych w domu. Potrzebujesz sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy, wodę oraz - opcjonalnie - olejek zapachowy czy eteryczny. Zmieszaj 1/3 szklanki proszku do pieczenia/sody oczyszczonej w wysokiej misce z 1/2 szklanki kwasku cytrynowego. Potem dodaj do nich 10 kropel wybranego olejku zapachowego. Na końcu dolej do mieszanki łyżkę wody i dokładnie wymieszaj.

Zaczekaj pięć minut i przenieś otrzymany proszek do formy silikonowej, a później umieść formę w zamrażarce na minimum godzinę.

Tak przygotowane tabletki usuną kamień z muszli klozetowej, pozostawiając w niej miły zapach. Wystarczy wrzucić jedną kostkę do muszli i pozostawić na co najmniej 15 minut, lub na 30 minut przy większym zabrudzeniu. Po tym czasie wystarczy spłukać wodą. Te same kostki sprawdzą się również do usuwania kamienia ze zmywarki czy pralki.

Źródło artykułu:WP Kobieta