Współczesne formy spędzania czasu wolnego

Współczesne formy spędzania czasu wolnego
Źródło zdjęć: © iStock.com

08.02.2019 13:31, aktual.: 11.02.2019 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współczesne formy spędzania czasu wolnego mówią wiele na temat społeczeństwa XXI wieku. Badania naukowe wskazują, że mimo bogatej oferty instytucji kultury i kwitnącej turystyki pierwsze miejsce wśród rozrywek zajmuje korzystanie z mediów.

Formy spędzania czasu wolnego przez dzieci

Zagospodarowanie czasu wolnego jest niezwykle ważne już w przypadku małych dzieci, które większość dnia powinny spędzać na zabawie. Choć jej istota polega na bezproduktywności, bo dzieci bawią się dla samej zabawy, a nie dla osiągnięcia określonych celów, pod jakimś względem jest ona korzystna i wartościowa. Wspomaga wczesny rozwój dziecka i przygotowuje do dorosłego życia.

Formy spędzania czasu wolnego przez dzieci ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat. Naukowcy związani z różnymi ośrodkami w Polsce dochodzą do tego samego wniosku – rozrywkę dzieciom w coraz młodszym wieku zapewniają media, co ma zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje.

Jako dowód mogą posłużyć choćby ustalenia badaczki związanej z Politechniką Krakowską, która zapytała grupę uczniów w wieku 10–12 lat (ze szkół w trzech miastach o różnej wielkości) o ulubione formy spędzania wolnego czasu. W każdej grupie od 46 do 59 proc. dzieci wskazało oglądanie telewizji oraz gry i zabawy komputerowe. Aż 24 proc. dzieci z Krakowa przyznało, że spędza przed komputerem 2-3 godziny dziennie.

Jak wynika z badań, inne najpopularniejsze współczesne formy spędzania czasu wolnego przez dzieci to:

Formy spędzania czasu wolnego przez młodzież

Młodzież, zwłaszcza akademicka, uchodzi za grupę dysponującą największą ilością wolnego czasu. Jest też najbardziej skłonna do korzystania z rozmaitych nowinek. Wśród młodzieży zaczyna już dochodzić do głosu świadoma chęć samodoskonalenia i nawiązywania relacji społecznych. Jednak o ile spotkania z przyjaciółmi preferuje około 50 proc. studentów, o tyle rozwijanie swoich zdolności na zajęciach dodatkowych deklaruje nie więcej niż 10 proc. młodzieży.

Do współczesnych form spędzania czasu wolnego przez młodzież należą:

 • korzystanie z internetu,
 • słuchanie muzyki,
 • oglądanie telewizji,
 • czytanie książek,
 • spacery,
 • uprawianie sportu,
 • imprezy w klubach,
 • zakupy w galeriach handlowych,
 • spanie,
 • granie w gry komputerowe,
 • podróże,
 • jazda samochodem,
 • chodzenie do kina,
 • malowanie i rysowanie,
 • wolontariat.

Badania młodzieży, przeprowadzone na Akademii Pomorskiej w Słupsku, pozwalają nie tylko na wyodrębnienie najpopularniejszych wśród młodych ludzi zajęć, ale też na dostrzeżenie pewnego niepokojącego zjawiska. Otóż 4 proc. współczesnych studentów twierdzi, że w ogóle nie dysponuje wolnym czasem.

Formy spędzania czasu wolnego przez dorosłych

Trudności w znalezieniu wolnego czasu dotyczą jednak przede wszystkim osób dorosłych, które narzekają, że w ciągu tygodnia pracy nie sposób wygospodarować choćby chwili na odpoczynek od codziennych obowiązków. Z danych GUS na rok 2015 wynika, że na notoryczny brak czasu cierpi już prawie 20 proc. Polaków.

Czas wolny staje się więc dobrem luksusowym – jak twierdzą niektórzy, nowym wyznacznikiem statusu społecznego. Ci, którzy go mają, najchętniej jednak zasiadają przez telewizorem. Codziennie odbiornik włącza aż 80 proc. z nas. A co ze zdrowym stylem życia, który jest intensywnie promowany w mediach? Choć niewątpliwie wzrasta świadomość na temat znaczenia aktywności fizycznej, okazuje się, że z własnej woli sportu nie uprawiała nigdy ponad połowa Polaków.

Współczesne formy spędzania czasu wolnego przez dorosłych – podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży – są raczej bierne. Tuż za oglądaniem telewizji plasują się słuchanie radia oraz oglądanie filmów przez internet lub na DVD. Około 60 proc. dorosłych spotyka się z rodziną i znajomymi (w domu lub poza nim), 46 proc. czyta książki i gazety (co najmniej jedną w ciągu 3 miesięcy).

Niewielką popularnością cieszy się uczestnictwo w kulturze – tylko połowa Polaków chodzi do kina raz w ciągu całego roku, jeszcze mniej wybiera teatr i koncerty. Podobnie jest z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, z którego praktycznie nie korzysta 1/5 dorosłych. W wakacje poza miejsce zamieszkania wyjeżdża jedynie 25 proc. osób należących do tej grupy wiekowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także