FitnessZdrowy styl życia: podstawowe zasady zdrowego trybu życia

Zdrowy styl życia: podstawowe zasady zdrowego trybu życia

Zdrowy styl życia: podstawowe zasady zdrowego trybu życia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.11.2018 11:13

“W zdrowym ciele, zdrowy duch” - to powiedzenie stare jak świat, a jednocześnie bezsprzecznie prawdziwe. Zdrowy styl życia w 50 proc. odpowiada za stan zdrowia każdego człowieka. Organizm, o który się dba poprzez dietę, ruch i odpoczynek, odwdzięcza się pięknym ciałem, gładką skórą, długim zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jakie są podstawowe zasady zdrowego trybu życia?

Co znaczy zdrowy styl życia?

Jeszcze do niedawna słowo zdrowie oznaczało brak stanu chorobowego. Obecnie jednak zdrowie zawiera w sobie wiele elementów, które złożone w całość stanowią kwintesencję zdrowego stylu życia. Zdrowie obejmuje zatem aspekty fizyczne, emocjonalne, duchowe, społeczne oraz umysłowe i zależy od stylu życia, czynników biologicznych, dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz środowiska, w którym żyjemy.

Zdrowy styl życia składa się z wielu kwestii, ale można go oprzeć na pięciu podstawowych zasadach. Aby prowadzić zdrowy tryb życia należy:

  • odżywiać się świadomie,
  • regularnie ćwiczyć,
  • dbać o odpowiednią ilość snu,
  • profilaktycznie się badać,
  • zrezygnować z niezdrowych używek.

Warto jeszcze zapamiętać, że w zdrowym stylu życia niezwykle ważna jest zmiana nastawienia psychicznego. Praca nad sobą, wiara w siebie i optymizm mogą zdziałać cuda w drodze do pełnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zdrowy styl życia to zdrowa dieta

Wiedza na temat odżywiania oraz produktów, które mogą nam służyć lub zaszkodzić to podstawa zdrowego trybu życia. Z biegiem lat choroby dietozależne stanowią coraz większy odsetek wszystkich schorzeń, na które zapadamy w dorosłości. Mowa tu o nowotworach, nadciśnieniu, miażdżycy czy cukrzycy typu II.

Zdrowy styl życia wymaga zatem odpowiednio zbilansowanej diety. Należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków i ich różnorodności. Zdrowy organizm potrzebuje węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin i składników mineralnych.

Specjaliści sugerują, że głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe. W codziennej diecie nie może również zabraknąć produktów mlecznych, owoców i warzyw. Mięso należy spożywać z umiarem i jak najczęściej zastępować je rybami i roślinami strączkowymi.

W komponowaniu dziennego jadłopisu pomocna może być Piramida Zdrowego Żywienia, wedle której należy jeść 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny.

Zdrowy styl życia to ruch

Aktywność fizyczna nie tylko pozwoli utrzymać wagę na odpowiednim poziomie, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób serca. Dorosły człowiek codziennie powinien przeznaczać chociaż 30 minut na aktywność fizyczną.

Zdrowy tryb życia nie oznacza, że codziennie należy biegać, jeździć na rowerze i wyciskać siódme poty na siłowni. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dla zdrowia wystarczą codzienne krótkie spacery. Dlatego czasem lepiej zrezygnować z samochodu czy autobusu i drogę do pracy czy do szkoły pokonać na piechotę.

Zdrowy styl życia to odpoczynek

Regeneracja organizmu ma niebagatelne znaczenie w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Według założeń zdrowego trybu życia, doba powinna dzielić się na: 8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku i 8 godzin snu. Oczywiście taki sztywny podział trudno zrealizować w codziennym życiu pełnym pracy, obowiązków i dodatkowych zajęć. Dlatego przede wszystkim nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości snu.

Aby organizm mógł się zregenerować potrzebuje przynajmniej 6-7 godzin głębokiego i spokojnego snu. Dodatkowo zawsze trzeba znaleźć czas na relaks i wypoczynek po pracy. Jeśli nie 8 godzin, to przynajmniej 3 godziny, które poświęcisz na czytanie książki, słuchanie muzyki czy grę planszową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także