Wsyp do odpływu. Wyżre wszystkie resztki w mig

Wsyp do odpływu. Wyżre wszystkie resztki w mig

Zatkany zlew nie musi być problemem
Zatkany zlew nie musi być problemem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.05.2023 12:14, aktualizacja: 10.05.2023 12:50

Do odpływu kuchennego wpadają resztki jedzenia, przez co nie dość, że się zapycha, to do tego wydobywa się z niego przykry zapach. Tych problemów można jednak uniknąć. Wystarczy wrzucić do odpływu jeden produkt, który w mig usunie przykrą woń i resztki zanieczyszczeń.

Współczesne odpływy wyposażone są w specjalne kratki, które izolują resztki jedzenia - czy w przypadku odpływów łazienkowych: włosów - dzięki czemu do rur przedostaje się mniej zanieczyszczeń. Jednak czasami kratka się przesuwa lub zanieczyszczenia są na tyle małe, że nie stanowi dla nich bariery. Wówczas w przeciągu kilku dni ze zlewu może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach. Można temu zaradzić. Wystarczy wsypać do odpływu pewien składnik, który większość z nas i tak ma już w domu.

Jak rozpoznać, że odpływ jest zatkany?

Zatkany odpływ to sytuacja, której często po prostu się nie spodziewamy. Odpływ zatyka się powoli i często niezauważanie. Wystarczy wlać do niego resztki tłuszczu czy umyć naczynia bez użycia kratki, żeby po kilku dniach ze zdziwieniem odkryć, że woda nie schodzi w głąb rur.

W takiej sytuacji nie trzeba od razu dzwonić do hydraulika. Wystarczy wsypać do rur hojną porcję sody oczyszczonej z dodatkiem octu albo kwasku cytrynowego, a następnie zalać odpływ litrem gorącej wody.

Soda oczyszczona wraz z kwaskiem, a także octem wchodzą w silną reakcję chemiczną. Woda w odpływie zacznie buzować, ale po kilku minutach zjawisko powinno ustać. Taka mieszanka poradzi sobie z zapchanym odpływem. Jeśli nie, oznacza to, że do zatkania doszło w rurach — wówczas telefon do hydraulika jest już konieczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wrzuć to do odpływu. Pozbędziesz się przykrego zapachu

Zdarza się, że nawet jeśli nie doszło do zatkania odpływu, wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach, który unosi się w kuchni, a niekiedy w całym domu. Jeśli chcesz się go pozbyć, wypróbuj ten prosty patent.

Weź do ręki mydło w kostce i zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach. Następnie wsyp wiórki do odpływu i zalej je niewielką ilością ciepłej wody z kranu. Mydło usunie tłuszcz i nieczystości, a także przykry zapach. Jeśli chcesz wzmocnić efekt czyszczący, do mydła dodaj łyżkę sody oczyszczonej. Wzmocni ona działanie mydła i usunie resztki jedzenia. Dla najlepszych efektów taki zabieg powinno się powtarzać raz w tygodniu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta