Wlej do odpływu i odczekaj. To sekretny sposób hydraulików

Wlej do odpływu i odczekaj. To sekretny sposób hydraulików

Zamiast preparatu ze sklepu, użyj produktu, który na pewno masz w domu
Zamiast preparatu ze sklepu, użyj produktu, który na pewno masz w domu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
22.03.2023 17:41, aktualizacja: 24.03.2024 10:36

Zatkany zlew potrafi skutecznie zepsuć humor. Większość z nas, w takiej sytuacji sięga po popularny udrażniacz rur. Według hydraulików są znacznie lepsze sposoby na udrożnienie odpływu.

Zlewy zwykle nie zatykają się ot tak. Najczęściej jest to długotrwały proces, a konkretniej, zaniedbanie. Zatkania można uniknąć. Zlewy zatykają resztki jedzenia, tłuszcz, włosy, drobne przedmioty czy też papierowe środki higieniczne, takie jak np. waciki kosmetyczne. Co jednak zrobić, kiedy już dojdzie do zatkania zlewu?

Proste sposoby na odetkanie zlewu. Wezwanie hydraulika nie będzie potrzebne

Zatkania zlewu nie da się przeoczyć. Woda przestaje schodzić, z rur wydobywa się bulgotanie, a do tego wszystkiego z odpływu wydobywa się nieprzyjemny zapach. Zamiast od razu sięgać po Kreta, warto zastosować nieco mniej inwazyjne metody. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do sporządzenia domowego udrażniacza do zlewu potrzebujesz octu i sody oczyszczonej. Zarówno ocet, jak i soda to coś, co większość z nas ma zawsze w domu. Jak przygotować taką mieszankę? 500 ml octu wymieszaj z 4 łyżkami sody oczyszczonej. Soda i ocet wchodzą w reakcję chemiczną, więc miksturę należy wlać do odpływu natychmiast po przygotowaniu. Następnie, zagotuj cały czajnik wody, tj. 1,5 litra i wlej wrzątek do odpływu. Mieszanka sody i octu powinna "wyżreć" zalegające w odpływie resztki.

Zamiast sody i octu, można użyć też kwasku cytrynowego. Dwa małe opakowania kwasku wsyp do odpływu, po czym zalej go gorącą wodą. Kwasek rozpuści resztki jedzenia czy tłuszczu, które zalegają w rurach.

Mocno zatkany zlew. Co robić?

Kiedy żadne domowe sposoby nie działają, niezbędne jest czyszczenie mechaniczne. Najlepiej jest zacząć od najprostszych sposobów, a w tym przypadku, najprostszym rozwiązaniem jest użycie gumowej przepychaczki. To proste rozwiązanie pozwala na pozbycie się nadmiaru stojącej w odpływie wody. W trakcie przepychania należy pamiętać o zatkaniu jedną ręką otworu przelewowego.

Jeśli przepychaczka nie zda egzaminu, trzeba sięgnąć po narzędzie większego kalibru. Takim narzędziem jest spirala kanalizacyjna. Można dostać ją w sklepach z artykułami budowlanymi, na dziale hydraulicznym. Spiralę należy wprowadzić do odsłoniętego syfonu i posuwistym ruchem przepychać rurę. Do tego zabiegu potrzebne są dwie osoby — jedna musi trzymać sprężynę, druga wprowadzać ją do instalacji hydraulicznej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta