Minęły już czasy, kiedy kobiety znajdowały się na marginesie życia społecznego. Teraz, pomimo licznych trudności, wiele pań śmiało podejmuje wyzwania i udowadnia, ile warta jest tak zwana "słaba płeć". Wśród nich jest wiele Polek, które nie boją się działać. Zakładają firmy, startują w zawodach sportowych, podróżują, piszą książki, udzielają się społecznie.
Minęły już czasy, kiedy kobiety znajdowały się na marginesie życia społecznego. Teraz, pomimo licznych trudności, wiele pań śmiało podejmuje wyzwania i udowadnia, ile warta jest tak zwana „słaba płeć”. Wśród nich jest wiele Polek, które nie boją się działać. Zakładają firmy, startują w zawodach sportowych, podróżują, piszą książki, udzielają się społecznie.
Serwis Kobieta.wp.pl już po raz drugi wybiera Kobietę Roku. Przedstawiamy sylwetki wybitnych Polek, które pokazały, że dzięki odrobinie odwagi można osiągnąć naprawdę wiele. Zapraszamy do udziału w ankiecie. Która Polka powinna zdobyć tytuł Kobiety Roku 2012?
Natalia Partyka - 12 procent głosów
Polska tenisistka stołowa, która urodziła się bez prawego przedramienia. Rywalizuje zarówno z zawodniczkami pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi. Została trzykrotną mistrzynią paraolimpiady. Ten rok z pewnością należał do niej. Zdobyła złoto na paraolimpiadzie w Londynie, wystartowała też w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w kadrze narodowej seniorek.
Joanna Kulig - 5 procent głosów
Polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Jej kariera dowodzi, że prawdziwy talent idzie w parze ze skromnością. Nie pcha się na bankiety, choć mogłaby. Brawurowo zagrała w „Sponsoringu”, partnerowała Ethanowi Hawke i Kristin Scott Thomas w „Kobiecie z piątej dzielnicy”.
Agnieszka Zalewska - 6 procent głosów
Pierwsza kobieta, która w 2012 roku została wybrana przewodniczącą Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych). Jest także pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej, która objęła ten urząd. Prof. Agnieszka Zalewska to specjalistka w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczka neutrin i ciemnej materii. Od lat uczestniczyła w badaniach prowadzonych w CERN oraz działała w komitetach tej organizacji. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN.
Dorota Masłowska - 1 procent głosów
Ekscentryczna pisarka, autorka powieści i dramatów, felietonistka. Usłyszeliśmy o niej, kiedy napisała przełomową powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. W 2006 roku została uhonorowana nagrodą Nike za powieść „Paw królowej”. W 2012 roku, po 6 latach przerwy, napisała fascynującą książkę „Kochanie, zabiłam nasze koty”. To chyba najbardziej przemyślana z jej powieści. Masłowska nie boi się wyrażać swojego zdania, nie unika kontrowersji.
Zofia Noceti-Klepacka - 8 procent głosów
Reprezentantka Polski w windsurfingu, mistrzyni i wicemistrzyni świata, brązowa medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Medal zdobyty na olimpiadzie, zamiast zachować na pamiątkę, postanowiła wystawić na licytację, a dochód przeznaczyć na leczenie 5-letniej Zuzi chorej na mukowiscydozę. W sumie zebrano ponad 81 tys. złotych. Licytację wygrał Jan Kulczyk, który przekazał medal z powrotem na ręce Klepackiej.
Liliana Komorowska - 4 procent głosów
Polska aktorka i reżyserka. Od lat 80. występuje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2012 roku wyreżyserowała poruszający film „Piękne i bestia”, w którym opisuje losy kobiet walczących z rakiem piersi. Obraz był wielokrotnie nagradzany.
Agnieszka Grochowska - 3 procent głosów
Aktorkę cenimy przede wszystkim za naturalność. Pomimo tego, że jest doceniana w środowisku artystycznym i uwielbiana przez fanów, pozostała sobą. W swoich rolach nie boi się przełamywać tabu, co udowodniła choćby w „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego oraz „W ciemności” Agnieszki Holland.
Beata Pawlikowska - 16 procent głosów
Podróżniczka, pisarka i dziennikarka. W tym roku znalazła się w polskiej reprezentacji, która pobiegła z ogniem olimpijskim w Londynie. Od lat promuje aktywny styl życia, zdrowe odżywianie i pozytywne myślenie. Jest inspiracją dla całej rzeszy kobiet.
Justyna Kowalczyk - 26 procent głosów
Polska biegaczka narciarska, multimedalistka olimpijska, multimedalistka Mistrzostw Świata, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. 4 razy z rzędu zwyciężyła w prestiżowym Tour de Ski. Od lat podziwiamy jej wytrwałość i hart ducha. Nie boi się wyrażać swojego zdania, a jej wypowiedzi wprowadzają nieraz niemałe zamieszanie. Pomimo tego, że ciężko trenuje, stara się pozostać jak najbardziej kobieca.
Agnieszka Czerwińska - 19 procent głosów
Jedna z pierwszych polskich modelek plus size, pozująca wyłącznie do artystycznych sesji zdjęciowych. W 2011 roku zrealizowała swoje marzenie i założyła agencję modelingu plus size Nobody’s Perfect. Pomaga kobietom, prowadzi akcje zachęcające do dbania o własne zdrowie i akceptację siebie. W 2012 roku zrealizowała pierwszą w Polsce grupową, profesjonalną sesję zdjęciową modelek plus size.