Leśnicy ostrzegają. "Wystarczył jeden dzień"

Leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów w lesie. Kleszcze, które zwykle kojarzymy z cieplejszymi miesiącami, mogą żerować także zimą. Przedstawiciele Lasów Państwowych ostrzegają. "Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich" - czytamy w komunikacie.

Kleszcze
Kleszcze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Leśnicy z Lasów Państwowych zwracają uwagę na kleszcze, które zazwyczaj są zagrożeniem w cieplejszych miesiącach. W tym roku trzeba mieć się na baczności nawet w styczniu. Wysokie temperatury, sięgające nawet 11 stopni Celsjusza, sprawiają, że te insekty są aktywne. Szczególnie narażeni są miłośnicy spacerów po lesie i ich zwierzęta.

W przeszłości zimy w Polsce bywały bardzo mroźne, a kleszcze mogły zamarznąć przy temperaturze ok. -18 stopni Celsjusza, utrzymującej się przez co najmniej kilka dni. Jednak w ostatnich latach warunki pogodowe stały się nieco łagodniejsze i nawet chłodniejsze dni nie wpływają już tak drastycznie na populację tych pasożytów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza

Kleszcze już wyszły na żer? Leśnicy ostrzegają

Z powodu zmian klimatycznych, musimy się przyzwyczaić do faktu, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, nawet w sezonie zimowym, który nie jest dla nich oczywisty.

Przedstawiciele Lasów Państwowe wydali komunikat ostrzegawczy. W poście zamieszczonym na Facebooku podkreślają, że kleszcze "obudziły się" i są gotowe do żerowania. To ostrzeżenie jest szczególnie ważne dla właścicieli psów, którzy często zabierają swoich pupili na leśne spacery.

"Wystarczył jeden słoneczny i ciepły (jak na styczeń) dzień, żeby obudziły się kleszcze - o ile w ogóle zasnęły. Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich" – czytamy na Facebooku.

Warto pamiętać, że kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie sprawdzić siebie i swojego psa pod kątem obecności pajęczaków.

Jak się chronić przed kleszczami?

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze unikaj wysokiej trawy i zarośli, gdzie kleszcze najczęściej się ukrywają. Po drugie używaj repelentów odstraszających kleszcze. Dobrym pomysłem będzie założenie kaptura, czapki czy szalika – mogą zabezpieczyć głowę i szyję przed atakiem kleszczy.

Po powrocie z lasu dokładnie przejrzyj odzież i obejrzyj całe ciało. Szczególnie dokładnie skontroluj te miejsca, które zimą są najbardziej widoczne oraz fragmenty, gdzie skóra jest cieńsza np. za uszami czy w zgięciach. Kleszcze często wybierają te miejsca, ponieważ łatwiej im się przebić.

Nie zapomnij starannie obejrzeć swojego pupila. Kleszcze u psów najczęściej wbijają się w okolicy oczu i uszu, na szyi (często pod obrożą), w zagłębieniu łap lub przy ogonie. Zapobiegawczo przed spacerem w lesie warto spryskać zwierzę aerozolem odstraszającym kleszcze.

Zapraszamy na naszą grupę na Facebooku - #Samodbałość. Tutaj będziemy informować o wywiadach i nowych artykułach. Dołączcie do nas i zaproście znajome! Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieskleszczespacer

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)