Wychowują narcyzów. Psycholożka wskazuje najgorszy błąd

Wychowują narcyzów. Psycholożka wskazuje najgorszy błąd

Psycholożka wyjaśnia jak nie wychować narcyza
Psycholożka wyjaśnia jak nie wychować narcyza
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
06.11.2023 13:24, aktualizacja: 17.01.2024 15:01

Jak wskazuje specjalistka — niektóre błędy rodzicielskie mogą rozwinąć u dzieci narcystyczne zaburzenia osobowości. Okazuje się, że istnieją cztery różne typy narcyzów. Może masz do czynienia choć z jednym z nich, albo nie chcesz, żeby stało się nim twoje dziecko? Sprawdź, jak tego uniknąć.

Narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się stałą potrzebą podziwu, brakiem empatii, ale przede wszystkim to całkowita obsesja na punkcie własnego ja. Narcyz uważa, że powinien być specjalnie traktowany przez inne osoby, w związku potrafi owinąć drugą połówkę wokół palca i sterować nią, jak tylko chce. Ma naturę manipulatora, a oprócz tego nie znosi krytyki, dlatego łatwo go obrazić. Generalnie uważa się za kogoś lepszego.

Typy narcyzów - jak można ich zakwalifikować?

Psycholożka kliniczna, dr Ramani Durvasula, na łamach "Daily Mail" opisała cechy narcyza, twierdząc, że jest to styl osobowości, a nie diagnoza – jak wielu ludzi myśli. Oprócz tego nakreśliła cztery istniejące typy narcyzmu i niektóre cechy, jakimi emanują. Co więcej, opisała również, jak rodzice mogą uniknąć wychowania narcyza.

"Widać, że w dużej mierze kultura celebrytów odpowiada typowi osób szukających uwagi" – wyjaśnia dr Ramani.

Wspaniały narcyz to klasyczny typ - jest arogancki i lubi się popisywać.

Według psycholożki emanuje pewnością siebie. W relacjach wszystko wygląda w porządku, dopóki nie znajdziemy się z nim sam na sam, wtedy korzysta z okazji i wyładowuje się na drugiej osobie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Narcyz wrażliwy według doktor Ramani przypomina osobę rozdrażnioną i niespokojną. Bywa nieśmiały, ale "zawsze czuje się urażony i zawsze staje się ofiarą" – wyjaśnia psycholożka.

Trzeci typ narcyza nazywany jest "narcyzem wspólnotowym". To ktoś, jak wyjaśniła dr Ramani, kto rozwija się dzięki uznaniu ze strony innych ludzi. "Zrobią pozornie dobre rzeczy, a potem powiedzą spójrz, jak ratuję ludzi, spójrz, jak zbieram cały ten kompleks finansowy" – dodaje ekspertka. Są też zadufani w sobie narcyzi, których opisuje jako osoby potrafiące być "kontrolujące i okrutne".

Badania pokazują, które pokolenia są bardziej narcystyczne

Psycholożka zbadała młodsze pokolenia i doszła do wniosku, że są bardziej narcystyczne niż poprzednie. Postawiła hipotezę, że style rodzicielstwa mogą mieć z tym związek, chociaż podkreśliła także znaczenie różnych form komunikacji, również pokoleniowej. Według niej pokolenie X prawdopodobnie miało bardziej autorytarnych rodziców, natomiast milenialsi i pokolenie Y otrzymało od nich więcej uwagi.

Jak nie wychować narcyza?

Dr Ramani podaje pewne wskazówki rodzicom, które mogą pomóc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami. Jednym z pomysłów jest czytanie dzieciom książek, a następnie rozmowa o uczuciach bohaterów. Dzięki temu najmłodsi uczą się wrażliwości i wyrażania uczuć.

Według psycholożki wielkim błędem rodziców, jest to, że chronią swoje dzieci przed porażką i cierpieniem. Przez to, jak wyjaśnia specjalistka, najmłodsi nie nauczą się radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta