LudzieWycięli tuje bez pozwolenia. Wysokość mandatu poraża

Wycięli tuje bez pozwolenia. Wysokość mandatu poraża

Tuje nie są drzewami, jednak w pewnych przypadkach za "samowolkę" związaną z wycinaniem tych krzewów można słono zapłacić. Przekonali się o tym mieszkańcy Mołodiatycz.

Tuja
Tuja
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Przycinanie tui jest konieczne, nie tylko ze względu na utrzymanie kształtu rośliny, lecz także po to, aby ją regularnie wzmacniać. Czasem tuje chorują lub próchnieją i wówczas konieczne jest ich usunięcie. Okazuje się, że jeżeli chcemy wyciąć krzewy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka spraw - inaczej, przyłapani, zapłacimy mandat.

W takiej sytuacji znaleźli się Halina i Józef Staroniowe, którzy wycięli cztery spróchniałe, stare tuje. Niestety nie wiedzieli, że na wycinkę konieczna jest zgoda wójta gminy. Małżeństwo zapłaciło zawrotną kwotę za złamanie przepisów. - Wycięliśmy stare tuje w lipcu ubiegłego roku, a we wrześniu przyjechała do nas komisja z gminy i sprawdzała pnie wyciętych drzew - mówiła pani Halina portalowi Słowo Podlasia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebezpieczne znalezisko w lesie. Skala odkrycia była ogromna

Kilka tysięcy złotych za nieznajomość prawa

Małżeństwo, które wycięło spróchniałe tuje, musiało zapłacić aż 7,8 tys. złotych mandatu! Choć tuja jest krzewem, trzeba wiedzieć, że w kilku przypadkach musimy mieć pozwolenie na jej wycięcie:

  • jeżeli rozrośnie się do wymiarów 25 mkw;
  • obwód jej pnia na wysokość 5 cm nad ziemią wynosi więcej niż 50 cm.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do przepisów, warto zgłosić się do urzędu gminy z zapytaniem. Musimy też pamiętać, że zgłoszenie zamiaru wycięcia to nie to samo co pozwolenie na wycięcie. Kolejna istotna sprawa - inne przepisy dotyczą posesji osób fizycznych, a inne działek publicznych oraz komercyjnych.

Dlaczego warto przycinać tuje?

Przycinanie tui na szczęście nie wymaga pozwolenia. A jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. W niektórych przypadkach regularne przycinanie pędów sprawi, że krzew będzie rosnąć wszerz znacznie szybciej i bujniej. Tuje formujemy, przycinając boki, a także ścinając czubki - tak wzmocnimy roślinę, która zrobi się zauważalnie gęstsza.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
ogródtujepielęgnacja roślin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (425)