Trwa ładowanie...

Wykroki i wypady z hantlami - efekty i ćwiczenia krok po kroku

Wykroki i wypady z hantlami to ćwiczenia popularne wśród sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, które są na etapie rozbudowywania masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Czym są wykroki z hantlami, a czym wypady z hantlami? Jak je prawidłowo wykonywać?

Share
Wykroki i wypady z hantlami - efekty i ćwiczenia krok po krokuŹródło: iStock.com, fot: Rawpixel
d2pbc4m

Wykroki i wypady z hantlami — czy to jest to samo?

Wykroki z hantlami i wypady z hantlami to dwa różne ćwiczenia, które działają na te same grupy mięśni. Różnica między nimi jest jednak tak mała, że często trenujący mylą te pojęcia.

Wykrok z hantlami można zrobić jedynie do przodu na obu zgiętych nogach. Wypad z hantlami to wykonywanie ćwiczeń do przodu, do tyłu lub w bok przy jednoczesnym zgięciu jednej nogi i wyprostowaniu drugiej.

Wypady i wykroki z hantlami — ogólne zasady

Podczas wykonywania wypadów lub wykroków z hantlami należy być maksymalnie skupionym na wykonywanym ćwiczeniu. Precyzja w przypadku tego rodzaju treningu jest podstawą sukcesu. Poza tym ćwiczenia powinny być wykonywane powoli, tak aby zaangażować do jego wykonania jak największą grupę mięśni.

d2pbc4m

Ponadto należy uważać na staw kolanowy, który przy treningu jest najbardziej obciążony. Powinien być odpowiednio ustawiony nad stawem skokowym. W ten sposób nie będziemy narażeni na kontuzję (nadwyrężenie lub naderwanie bądź zerwanie więzadeł).

Wypady i wykroki z hantlami — rodzaje

Istnieje co najmniej kilka rodzajów wypadów i wykroków z hantlami. Przede wszystkim ćwiczenia możemy wykonywać na płaszczyźnie płaskiej lub wykorzystać steper, na którym będziemy stawiali nogę, utrudniając sobie tym samym wykonywane zadanie. Poza tym możemy wykonywać krótkie lub długie wykroki.

Jeśli chcemy poćwiczyć w domu, ale nie mamy w domu hantli, możemy wykorzystać zamiast nich sztangę, kettllebelle lub piłkę lekarską. Osoby, które nie są na tak zaawansowanym poziomie, mogą wykorzystać dwie półtoralitrowe butelki wody.

Wypady i wykroki z hantlami — efekty

Wypady i wykroki z hantlami nie należą do najlżejszych ćwiczeń, ale jednocześnie efekty są widoczne w krótkim czasie. W trakcie ćwiczenia są zaangażowane mięśnie ud, ale również pośladków.

d2pbc4m

Najczęściej wykrokami i wypadami z hantlami są zainteresowane kobiety, które chcą wysmuklić sylwetkę. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się długie wykroki zapewniające zauważalne efekty już po kilku efektywnych treningach. Pupa będzie zaokrąglona, a skóra ujędrniona, co pomaga również w walce z cellulitem znikającym w szybkim tempie.

Poza tym wypady i wykroki z hantlami poprawiają krążenie krwi i zachowanie równowagi.

Wypady i wykroki — ćwiczenia krok po kroku

  • Pozycja wyjściowa: ramiona wyprostowane, hantle trzymane w pozycji młotkowej, łopatki lekko ściągnięte, noga wysunięta do przodu i ugięta w kolanie;
  • Przy wdechu na obu ugiętych kolanach (lub jednym) obniżamy ciężar ciała, w obu kolanach (bądź jednym) powinien być kąt 90 stopni;
  • Przy wydechu wracamy do pozycji wyjściowej.
d2pbc4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pbc4m
d2pbc4m