Stepper do ćwiczeń - charakterystyka
Stepper jest urządzeniem, które ma symulować wysiłek fizyczny podczas wchodzenia na schody i schodzenia z nich. Stepper to jeden z częściej kupowanych przyrządów do ćwiczeń, co jest efektem jego niewielkich rozmiarów, stosunkowo niskiej ceny i widocznych rezultatów po treningach. Stepper składa się z dwóch pedałów, na których ustawia się stopy i wykonuje się ruchy przypominające wspinanie się pod górkę lub wchodzenie po schodach.
yróżnia się dwa rodzaje stepperów: mini steppery i steppery pełnowymiarowe. Mini steppery składają się wyłącznie z pedałów i podstawy. Steppery pełnowymiarowe natomiast to większe maszyny wyposażone w drążek, który ułatwia zachowanie równowagi. Steppery pełnowymiarowe posiadają wbudowane komputery, które sumują czas treningów oraz liczbę spalonych kalorii. Tego typu sprzęt najczęściej stanowi wyposażenie siłowni i klubów fitness.
Ćwiczenia na stepie - zasady
Aby uzyskać jak najlepsze efekty ćwiczeń na stepie, trzeba się stosować do kilku podstawowych zasad. Podczas treningu należy utrzymywać względnie stały i wysoki puls. To pobudza metabolizm i korzystnie wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej. Aby utrzymać stały puls, podczas treningów na stepperze, nie powinno się zmniejszać tempa wykonywanych ćwiczeń. Należy także pamiętać o głębokim i wyrównanym oddechu. Niedotlenienie podczas ćwiczeń na stepperze znacznie obniża korzyści z treningów.
Trening na stepie zawsze należy poprzedzić 5-minutową rozgrzewką. Wystarczy zrobić kilka pajacyków, przysiadów czy truchtać w miejscu. Podczas ćwiczeń na stepperze nie można zapominać o prawidłowej postawie i wyprostowanej sylwetce. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać ze ściągniętymi łopatkami i napiętymi mięśniami brzucha.
Stepper - efekty ćwiczeń
Ćwiczenia na stepie przynoszą pierwsze efekty już po miesiącu regularnych treningów. Zaleca się, aby ćwiczenia na stepperze łączyć z innymi formami aktywności i wykonywać je przez co najmniej 20 minut 3 razy w tygodniu. Widocznym efektem ćwiczeń na stepperze są wysmuklone i szczuplejsze dolne partie ciała, a w tym łydki, uda i pośladki. Ponadto treningi przyspieszają proces odchudzania i pozwalają zrzucić nawet do kilku kilogramów miesięcznie. 10 minut średnio intensywnego treningu na steperze spala ok. 100 kcal.
Regularne ćwiczenia ujędrniają skórę i pomagają zwalczyć problemy z cellulitem. Osoby, które wykonują ćwiczenia na stepperze z linkami mogą liczyć także na wyrzeźbienie górnych partii ciała, w tym mięśni brzucha i ramion.
Ćwiczenia na stepie - przykłady
Podstawowe ćwiczenie na stepperze polega na wykonywaniu ruchów symulujących wchodzenie pod górę. Aby trening był bardziej efektwyny i angażował więcej partii mięśniowych, ćwiczenia na stepperze można urozmaicać na dowolne sposoby.
- Ćwiczenia na stepie i wymachy ramion - wykonując podstawowe ćwiczenie na stepperze, wyciągaj wyprostowane ramiona na boki. Ćwiczenie należy powtórzyć przynajmniej 10 razy w jednej serii.
- Ćwiczenia na stepie i zginanie ramion - maszeruj na stepperze, a ręce wyciągnij do przodu i zginaj w łokciach w kierunku barków.
- Ćwiczenie na stepie i okrążenia ramionami - wykonując podstawowe ćwiczenie na stepperze, wyciągnij ręce przed siebie na wysokość barków i nie opuszczając ich, przęciągaj je wyprostowane na boki, a następnie do tyłu.