Wylej na kostkę przed domem. Nie potrzeba myjki ciśnieniowej

Wylej na kostkę przed domem. Nie potrzeba myjki ciśnieniowej

kostka brukowa
kostka brukowa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.04.2024 11:24, aktualizacja: 03.04.2024 13:02

Czyszczenie kostki brukowej po długiej zimie może przyprawić o ból głowy. Na szczęście, aby przywrócić ją do pierwotnego stanu, nie zawsze trzeba się wysilać. Wystarczy znać odpowiednie sposoby. Najskuteczniejszy środek myjący może zaskoczyć.

Pora czyszczenia domowych przyległości najczęściej przychodzi wraz z pierwszymi powiewami wiosny. Wtedy zależy nam, aby oczyścić podjazd i wszelkie ścieżki czy ścieżynki wyłożone płytkami lub kostką brukową – usunąć wszelkie zanieczyszczenia, mech i plamy, które powstały podczas długiej zimy. Zadanie nie jest łatwe, więc warto do niego podejść mądrze. Zależy nam na tym, aby uzyskać jak najlepszy efekt przy minimalnym wysiłku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić kostkę brukową? Powoli i do celu

Przed rozpoczęciem dogłębnego czyszczenia musimy usunąć wszelkie liście, gałęzie i inne odpadki z powierzchni kostki brukowej. Najlepsza będzie do tego dmuchawa do liści, ale wystarczy nawet zwykła miotła. Następnie kostkę oczyszczamy wodą za pomocą węża ogrodowego - pozwoli to zwilżyć powierzchnię oraz rozpuścić lekkie zabrudzenia.

Do wymycia kostki możemy z powodzeniem użyć specjalnych detergentów, które są dostępne w sklepach, ale tak naprawdę nie musimy wydawać na to pieniędzy. Okazuje się, że najbardziej skuteczny środek mamy już w domu.

Domowe środki są najlepsze. Masz je w swojej kuchni

Wiele sprawdzonych specyfików do czyszczenia rozmaitych powierzchni kryje się w kuchni. Z zabrudzeniami kostki brukowej doskonale poradzi sobie ocet rozcieńczony z wodą (w proporcji 1:2). Wystarczy spryskać nim chodnik i czekać na efekty – mech czy tłuste ślady znikną w oczach.

W wypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia plam można zastosować czysty ocet, ale tylko w wypadku, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma roślin – ocet może je wypalić. To jednak niejedyne rozwiązanie. Pod ręką mamy też jeszcze inny, bardzo smaczny płyn, który jeszcze szybciej upora się z problemem.

Nie tylko do picia. Cola znakomicie usuwa zabrudzenia

Napojem o bardzo uniwersalnym zastosowaniu jest popularna cola. Nie tylko dobrze smakuje, ale dzięki zawartości kwasu fosforowego może pomóc w usuwaniu zabrudzeń. To bardzo proste, wystarczy sięgnąć po butelkę i wylać napój na powierzchnię pokrytą kostką brukową, starając się równomiernie go rozprowadzić. Pozwalamy coli działać przez około 10-15 minut, a gdy rozpuści najtrudniejsze zabrudzenia, szorujemy resztę szczotką do czysta, po czym dobrze spłukujemy.

Potraktowany w ten sposób chodnik będzie jak nowy. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu kostki brukowej warto pomyśleć o zastosowaniu profesjonalnego impregnatu, aby zabezpieczyć powierzchnię przed przyszłymi zabrudzeniami. Dzięki temu jej przyszłe czyszczenie stanie się jeszcze prostsze.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także