Pralka nie będzie śmierdzieć. Trik za 2 zł zlikwiduje brzydki zapach

Pralka nie będzie śmierdzieć. Trik za 2 zł zlikwiduje brzydki zapach

Jak skutecznie pozbyć się przykrego zapachu z pralki?
Jak skutecznie pozbyć się przykrego zapachu z pralki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Emilija Manevska
29.03.2024 11:00, aktualizacja: 29.03.2024 12:03

Gdy z pralki unosi się nieprzyjemny zapach, to znak, że czas ją solidnie wyczyścić. Jeśli tego nie zrobimy, przestanie się nadawać do użytku, bo smród przeniesie się na nasze ubrania. Zaniedbania mogą też doprowadzić do poważnej awarii.

Mycie pralki to zadanie, które rzadko kojarzy się z przyjemnością. Osady z proszku lub płynu do płukania stanowią trudne do usunięcia wyzwanie, do tego potrafią gromadzić się w zaskakujących miejscach. Pralkę powinno się przemyć po każdym praniu, zwracając szczególną uwagę na szufladę na detergenty. Jeśli tego nie zrobimy, szybko pojawią się tam ciemne plamy, czyli po prostu pleśń. Tylko kto ma na to wszystko czas? Na szczęście istnieją sposoby, aby to zadanie uczynić mniej kłopotliwym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pralkę czyścimy dokładnie i systematycznie. Zaczynamy od filtra

W przypadku problemów z pralką, warto zacząć od opróżnienia i wyczyszczania filtra. Mogły się tam zgromadzić rozmaite przedmioty i resztki, które teraz gniją, powodując powstawanie przykrego zapachu. Bardzo wielu użytkowników zupełnie o tym zapomina, dopóki pralka nagle nie odmówi posłuszeństwa. Pod filtr podkładamy miskę, aby zebrać wodę, a następnie go odkręcamy. Ostrożnie usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, takie jak włosy, włókna lub drobne przedmioty zatrzymujące się w filtrze. Na koniec dokładnie wszystko myjemy i spryskujemy octem dla higieny.

Naturalne środki są najlepsze. Jak dobrze wyczyścić pralkę?

Nie musimy kupować drogich środków ani agresywnej chemii, żeby poradzić sobie z brzydkim zapachem unoszącym się z pralki. Lepiej postawić na naturalne środki. Wystarczy wlać 2 szklanki octu do przegródki przeznaczonej na pranie zasadnicze, a następnie uruchomić cykl prania w najwyższej temperaturze. Ocet pomoże rozpuścić osady i zanieczyszczenia wewnątrz pralki, pozostawiając ją świeżą i czystą. Jego zaletą jest też cena, trik za 2 zł zlikwiduje nieprzyjemny zapach.

Świetnie sprawdzi się też soda oczyszczona (przynajmniej 1 szklanka) albo cytryna – plasterki umieszczamy np. w specjalnej siatce do prania bielizny i uruchamiamy cykl. Jak radzi na swoim profilu na Instagramie Urszula Hryniewicka (@lux.ula), możemy też wrzuć do pralki połówkę cytryny posmarowanej pastą do zębów.

Sprytne i szybki triki. Pralka będzie pięknie pachnieć

Ekspertka od porządków i organizacji przestrzeni podaje też kilka innych ciekawych sposobów, aby uniknąć brzydkiego zapachu z pralki. Jednym z nich jest przetarcie uszczelek (oczywiście po uprzednim ich umyciu) octem z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Zapewni to nie tylko przyjemny aromat, który będzie roznosił się w całej łazience, ale też ochronę przed uszkodzeniami wynikającymi z użytkowania sprzętu. Rozcieńczonym octem warto od czasu do czasu spryskać szufladę na detergenty. Trzeba ją regularnie czyścić, najlepiej wyciągając w całości i mocząc w roztworze wody, octu i płynu do naczyń. Można ją również z powodzeniem umyć w zmywarce.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta