Wyrzuć majtki, gdy zauważysz. Ginekolog ostrzega
Wiadomo, że bieliznę należy zmieniać przynajmniej raz dziennie i prać ją przed ponownym założeniem. Ale kiedy powinniśmy wyrzucić majtki? Ginekolożka podkreśla, że odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać.
Czy istnieje dobra odpowiedź na pytanie, kiedy należy wyrzucić majtki? Większość z nas rzadko kiedy zastanawia się nad tą kwestią, jednak warto zwrócić uwagę na pewne znaki, które powiedzą nam, czy nasza bielizna nadaje się do noszenia.
Kiedy trzeba wyrzucić stare majtki?
Jak wyjaśnia ginekolożka Taraneh Shirazian w rozmowie z "Health", żadne badania nie wykazały, że noszenie starej bielizny jest niezdrowe, nie stanowi również czynnika ryzyka powikłań pochwowych – wyjaśnił dr Shirazian. Natomiast jeśli chodzi o wygodę i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemów, takich jak reakcja alergiczna lub infekcja, regularne wymienianie bielizny jest wskazane.
Philip Tierno, profesor kliniczny mikrobiologii i patologii w NYU Grossman School of Medicine, twierdzi z kolei, że bielizna nie ma daty ważności. Mimo to istnieją pewne oznaki, że należałoby pozbyć się majtek – robimy to wtedy, gdy pojawiły się dziury lub gumka w nich sparciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Nigdy nie noś takich majtek. Grozi poważną infekcją
Takie majtki doprowadzą do infekcji. Nie zakładaj ich
Czy istnieje jakieś zagrożenie związane ze znoszoną bielizną? Ryzyko nie jest duże, jednak zdaniem ginekologów znoszona bielizna może zatrzymywać wilgoć, która zazwyczaj jest usuwana, co prowadzi do infekcji pochwy. Może też skutkować skaleczeniami lub otarciami, które zwiększają ryzyko infekcji.
Ważne też, żeby odpowiednio wybierać rodzaj tkaniny, z której wykonana jest bielizna. Dr Shirazian zalecił noszenie bawełnianej bielizny, która przepuszcza powietrze i nie pozwala na gromadzenie się wilgoci. Tkaniny syntetyczne, takie jak nylon i elastan, zatrzymują wilgoć, zwiększając ryzyko podrażnień i infekcji. Obcisła bielizna i spodnie mogą również zwiększać wilgotność w okolicy narządów płciowych, potęgując ryzyko nawracających infekcji.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl