Wystarczy jeden wniosek. ZUS zwróci pieniądze

ZUS może zwrócić nadpłatę tej składki
ZUS może zwrócić nadpłatę tej składki

17.05.2023 12:57, aktual.: 17.05.2023 19:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje rozliczenia składki zdrowotnej. Jeśli na koncie płatnika powstanie nadpłata, można postarać się o jej zwrot. Konieczne jest jednak złożenie specjalnego wniosku w określonym terminie.

Do 22 maja przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Powinno ono zostać przekazane w dokumencie za kwiecień 2023.

Obowiązek ten od 2022 roku spoczywa też na przedsiębiorcach - osobach fizycznych, niezależnie od tego czy wybrali opodatkowanie według skali, zryczałtowany podatek dochodowy czy podatek liniowy.

Nadpłata składki. Istotny jest wniosek

Jeśli dany przedsiębiorca nadpłacił składkę zdrowotną, może się ubiegać o zwrot. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku utworzonego na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wypełniony dokument należy podpisać i do 1 czerwca 2023 roku wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nadpłata zostanie przekazana do sierpnia na zapisany na koncie płatnika rachunek bankowy.

Nadpłata nie zostanie zwrócona, jeśli na koncie płatnika znajdują się jakiekolwiek składkowe zaległości. W takiej sytuacji ZUS przekaże nadwyżkę na pokrycie ewentualnej niedopłaty.

Nadpłata składki pracownika

Podobna sytuacja występuje w przypadku, gdy przedsiębiorca płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne swojego pracownika. Jeśli pojawi się nadpłata, pracodawca także może ubiegać się o jej zwrot.

Jeśli z kolei pobrano składkę zdrowotną, choć nie powinna była zostać pobrana, należy złożyć wniosek o korektę deklaracji rozliczeniowych. Dzięki temu ZUS ustali wysokość nadpłaty i na wniosek przedsiębiorcy zwróci kwotę nienależnie opłaconych składek.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)