Ponowne przeliczenie emerytury. Wszystko, co musisz wiedzieć
Od niedawna można skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia emerytury bądź renty. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, aby uzyskać większe świadczenie. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął się ponownego przeliczenia wynagrodzenia.
05.05.2023 | aktual.: 05.05.2023 21:36
Emerytura to comiesięczna wypłata od państwa dla każdej osoby ubezpieczonej, która osiągnęła określony wiek, bądź przepracowała określoną ilość lat, odprowadzając składki emerytalne. Na wysokość emerytury wpływa wiele czynników, takich jak wymieniony staż pracy, wiek czy wysokość wpłacanych co miesiąc składek. Z kolei renta przysługuje osobom, które z różnych powodów są niezdolne do pracy zarobkowej.
Emerytura i renta — jak ją uzyskać?
W Polsce obowiązują dwa rodzaje emerytury — emerytura powszechna i emerytura pomostowa, zwana także emeryturą przedwczesną. Rodzaj uzyskanej emerytury determinowany jest przez wiek, a także staż pracy. W przypadku emerytury przedwczesnej wniosek o jej przyznanie mogą składać kobiety, które ukończyły 55 lat i mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat. Staż pracy musi przekraczać co najmniej 20 lat, a w przypadku pracy w tzw. warunkach szkodliwych, 15 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emerytura powszechna dotyczy każdej kobiety, która ukończyła 60 lat i każdego mężczyzny, który ukończył 65 lat. Emerytura jest tym wyższa, im wyższa była ilość wpłacanych składek, a co za tym idzie, im więcej lat zostało przepracowanych.
Renta dotyczy osób, które z różnych przyczyn nie mogą podjąć pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyróżnia trzy rodzaje renty: rentę stałą, rentę okresową i rentę szkoleniową. Rentę stałą otrzymują osoby, które np. z powodu poważnej choroby nie będą w stanie podjąć jakiejkolwiek pracy, zaś renta okresowa dotyczy osób, które czasowo nie mogą pracować. Renta szkoleniowa dotyczy osób, które będą mogły podjąć pracę po przekwalifikowaniu się zawodowym z uwagi na niemożność wykonywania obecnego zawodu.
Ponowne przeliczenie emerytury — jak je uzyskać?
Ponowne przeliczenie emerytury dotyczy osób, które w momencie wypełniania wniosku o świadczenie nie dysponowały wszystkimi dokumentami potwierdzającymi ilość lat, przez które objęte były ubezpieczeniem. Wniosek mogą złożyć też osoby, które na rok przed przejściem na rentę bądź emeryturę nie były w stanie złożyć dokumentów poświadczających zarobków, jakie uzyskiwały już po uzyskaniu świadczenia, a także osoby, które pracowały i pracują po otrzymaniu renty bądź emerytury.
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem ERPO. Można składać go raz w roku, po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Co ważne, nawet jeśli w trakcie ponownego obliczania emerytury okaże się, że liczba lat objętych ubezpieczeniem była niższa, niż wyliczono, nie wpłynie to na wysokość dotychczasowego świadczenia.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl