Występuje kilka godzin przed śmiercią. Lekarka potwierdza

Występuje kilka godzin przed śmiercią. Lekarka potwierdza

Po czym poznać, że bliska osoba wkrótce umrze?
Po czym poznać, że bliska osoba wkrótce umrze?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Gorodenkoff Productions OU
27.10.2023 11:08, aktualizacja: 15.04.2024 08:58

Wszystkich nas czeka ten sam los, mimo to nikt nie jest przygotowany na śmierć. Czy można rozpoznać kiedy bliska osoba odejdzie z tego świata? Według lekarki, ciało wysyła konkretne sygnały, które informują o procesie umierania. Warto zwrócić uwagę na ważny szczegół.

Nadchodzący koniec życia bliskiej osoby stanowi ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Trudno pogodzić się z tym, że gaśnie w oczach i chociaż próbujemy opanować emocje, często w naszych oczach pojawiają się łzy. 

Sporo osób zajmujących się starszymi krewnymi lub osobami cierpiącymi na przewlekłe choroby, zastanawia się, czy istnieją sygnały, które świadczą o zbliżającej się śmierci. 

Jak rozpoznać, że ktoś umiera?

Okazuje się, że możliwe jest rozpoznanie, czy dana osoba przechodzi w okres umierania. Znaki sygnalizujące, że zbliża się kres, można zauważyć na kilka godzin, dni, a nawet tygodni przed śmiercią. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na portalu Unilad pojawił się wywiad z lekarką, dr Carol DerSarkissian, która wyjaśniła, że dokładna obserwacja umierającej osoby może wskazać, czy rozpoczął się proces umierania. Zidentyfikowanie objawów pozwala przygotować się na nieuchronne wydarzenie, jednocześnie umożliwiając zapewnienie umierającemu bliskości i jak najlepszej opieki.

W ostatnich miesiącach życia u osoby chorej można zauważyć apatię, obojętność i utratę zainteresowania otaczającym światem. Ten pierwszy sygnał jest jednak łatwy do przegapienia, zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku.

Widoczną oznaką zbliżającego się kresu jest wygląd skóry. Kilka lub nawet kilkanaście godzin przed śmiercią ciało daje sygnały, że zbliża się czas odejścia. Charakterystycznym objawem, wynikającym z pogarszającej się pracy serca, jest zasinienie skóry na rękach lub nogach. Dodatkowo rysy twarzy mocno się wyostrzają.

Po czym jeszcze można poznać, że bliska osoba umiera?

Osoba u kresu życia może doświadczać ciągłego uczucia zmęczenia, senności i wyczerpania, które może być na tyle silne, że nie jest się w stanie wstać z łóżka. Występują też trudności z oddychaniem, przejawiające się spłyceniem oddechu lub dusznościami, a czasem nawet epizodami bezdechu.

Specjaliści zajmujący się opieką paliatywną podkreślają, że dla osoby zbliżającej się do śmierci najważniejsze jest towarzystwo i wsparcie ze strony rodziny.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta