Występuje kilka godzin przed śmiercią. Lekarka potwierdza
Wszystkich nas czeka ten sam los, mimo to nikt nie jest przygotowany na śmierć. Czy można rozpoznać kiedy bliska osoba odejdzie z tego świata? Według lekarki, ciało wysyła konkretne sygnały, które informują o procesie umierania. Warto zwrócić uwagę na ważny szczegół.
Nadchodzący koniec życia bliskiej osoby stanowi ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Trudno pogodzić się z tym, że gaśnie w oczach i chociaż próbujemy opanować emocje, często w naszych oczach pojawiają się łzy.
Sporo osób zajmujących się starszymi krewnymi lub osobami cierpiącymi na przewlekłe choroby, zastanawia się, czy istnieją sygnały, które świadczą o zbliżającej się śmierci.
Jak rozpoznać, że ktoś umiera?
Okazuje się, że możliwe jest rozpoznanie, czy dana osoba przechodzi w okres umierania. Znaki sygnalizujące, że zbliża się kres, można zauważyć na kilka godzin, dni, a nawet tygodni przed śmiercią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców
Na portalu Unilad pojawił się wywiad z lekarką, dr Carol DerSarkissian, która wyjaśniła, że dokładna obserwacja umierającej osoby może wskazać, czy rozpoczął się proces umierania. Zidentyfikowanie objawów pozwala przygotować się na nieuchronne wydarzenie, jednocześnie umożliwiając zapewnienie umierającemu bliskości i jak najlepszej opieki.
W ostatnich miesiącach życia u osoby chorej można zauważyć apatię, obojętność i utratę zainteresowania otaczającym światem. Ten pierwszy sygnał jest jednak łatwy do przegapienia, zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku.
Widoczną oznaką zbliżającego się kresu jest wygląd skóry. Kilka lub nawet kilkanaście godzin przed śmiercią ciało daje sygnały, że zbliża się czas odejścia. Charakterystycznym objawem, wynikającym z pogarszającej się pracy serca, jest zasinienie skóry na rękach lub nogach. Dodatkowo rysy twarzy mocno się wyostrzają.
Po czym jeszcze można poznać, że bliska osoba umiera?
Osoba u kresu życia może doświadczać ciągłego uczucia zmęczenia, senności i wyczerpania, które może być na tyle silne, że nie jest się w stanie wstać z łóżka. Występują też trudności z oddychaniem, przejawiające się spłyceniem oddechu lub dusznościami, a czasem nawet epizodami bezdechu.
Specjaliści zajmujący się opieką paliatywną podkreślają, że dla osoby zbliżającej się do śmierci najważniejsze jest towarzystwo i wsparcie ze strony rodziny.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.